خانه / مقالات فلزات / ۷ نوع از طناب های فولادی در صنعت ساخت و ساز
خرید فولاد آلیاژی

۷ نوع از طناب های فولادی در صنعت ساخت و ساز

در زمینه ساخت و ساز و مهندسی عمران، طناب و کابل های فولادی از اهمیت بالایی برخوردارند. در واقع در قسمت‌هایی از سازه که تحت کشش و تنش‌های عظیم قرار می‌گیرند؛ مصالح ساختمانی نمی‌توانند به‌تنهایی عملکرد خوبی از خود نشان دهند. در این زمینه طناب‌های فولادی به‌عنوان یک یار کمکی عمل می‌کنند و بخش عظیمی از تنش و کشش‌های وارده به سازه را تحمل می‌کنند.

7 نوع از طناب های فولادی در صنعت ساخت و ساز

بررسی طناب های فولادی مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز

امروزه از طناب‌های فولادی در سازه‌های بتنی استفاده‌های فراوانی می‌شود که این موضوع سبب می‌شود تا بتن از استحکام و مقاومت بالاتری برخوردار شود و در برابر کشش و تنش‌های وارده از خود انعطاف بیشتری نشان دهد. همچنین از طناب‌های فولادی به‌تنهایی نیز در ساخت پل‌ها و… استفاده می‌شود.

در ادامه 7 نوع از متداول‌ترین و کاربردی‌ترین طناب یا رشته‌های ساخته شده با فولاد را نام می‌بریم و هر یک را به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنیم. تفاوت‌ها و شباهت‌های آنها را نیز بیان می‌کنیم تا در حین انتخابِ بهترین طناب فولادی برای پروژه خود، با مشکل روبه‌رو نشوید و بهترین طناب فولادی را انتخاب کنید.

طناب فولادی بدون اتصال

منظور از طناب فولادی بدون اتصال، مجموعه طناب‌های فولادی است که به‌وسیله ماده پلی‌اتیلن روکش شده‌اند. همچنین بین مجموعه طناب‌های فولادی و روکش پلی‌اتیلن، فضای خالی وجود دارد که به‌واسطه گریس (این گریس از خوردگی رشته‌های فولادی جلوگیری می‌کند) پر شده است. این موضوع باعث می‌شود تا طناب فولادی با مصالح ساختمانی که در مجاورت آن قرار می‌گیرد (معمولاً بتن است)؛ هیچ‌گونه اتصالی نداشته باشد و به‌راحتی بتواند حرکت کند. در اصل پوشش پلی‌اتیلن و گریس موجود باعث می‌شود تا به دلیل عدم اتصال مستقیم طناب فولادی با بتن یا هر مصالح ساختمانی دیگری، طناب‌های فولادی به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه اصطکاکی در سازه‌ها حرکت کنند و این امر ساخت و ساز را با راحتی بیشتری مواجه می‌کند (به همین دلیل از این نوع طناب‌های فولادی در پدیده پس کشش استفاده‌های فراوانی می‌شود). همچنین به این نکته توجه داشته باشید که ساختار منحصربه‌فرد این طناب‌ها باعث می‌شوند تا رشته سیم‌های فولادی به‌راحتی خم شوند و اشکال مختلفی را برای شما به وجود بیاورند.

به این نکته هم توجه داشته باشید که فولادهای به کار رفته در این طناب‌ها از استحکام بالایی برخوردارند و میزان سازگاری آنها نیز بسیار خوب است. تمام این ویژگی‌های منحصربفرد باعث می‌شوند تا از طناب‌های فولادی بدون اتصال در ساخت سازه‌هایی که به اتصال‌های بسیار قوی نیاز دارند؛ مانند ساخت پل‌های عظیم، ساخت برج‌های بسیار بلند، تیرهای پیش‌ساخته، کفه‌های بتنی طویل و… استفاده شود.

طناب فولادی متصل

طناب فولادی متصل بر خلاف طناب فولادی بدون اتصال، با مصالح ساختمانی مجاور خود به‌صورت مستقیم در ارتباط (اتصال) است. بهترین کاربرد طناب‌های فولادی متصل را می‌توان در بتن‌های مسلح یافت. طناب‌های فولادی متصل از استحکام بسیار بالایی برخوردارند و اتصال بسیار محکم و خوبی را با بتن ایجاد می‌کنند. همچنین این طناب‌ها ساختار پایداری دارند و به راحتی تخریب نمی‌شوند. از طرف دیگر استفاده از طناب‌های متصل باعث کاهش مصالح مصرفی (صرفه‌جویی در هزینه‌ها)، کاهش اعوجاج‌های به وجود آمده در سازه، کاهش وزن سازه و… می‌شوند. در ساخت سازه‌های بتنی پیش‌ساخته و اکثر ستون‌ها از طناب‌های فولادی متصل استفاده می‌شود. از این طناب‌ها در سازه‌های عظیم نیز استفاده می‌کنند؛ چراکه استحکام خوب، چقرمگی عالی و خاصیت اتصال مطلوب، از جمله ویژگی‌های این نوع طناب فولادی بشمار می‌روند.

طناب‌های فولادی آج‌دار مارپیچی

طناب‌های فولادی آج‌دار مارپیچی یکی از کلاسیک‌ترین و قدیمی‌ترین اَشکال طناب‌های فولادی محسوب می‌شوند که به دلیل استحکام خوب و مقاومت عالی، همچنان از آنها استفاده می‌شود. طناب‌های فولادی آج‌دار مارپیچی تقریباً شبیه طناب‌های فولادی متصل هستند که در اجزای بتنی مورداستفاده قرار می‌گیرند (به‌صورت مستقیم و بدون هیچ‌گونه پوششی به مصالح ساختمانی متصل می‌شوند). اما توجه داشته باشید که طناب‌های فولادی آج‌دار مارپیچی به دلیل شکلی که در سطح آنها وجود دارد؛ نسبت به طناب‌های فولادی متصل چسبندگی بهتری با بتن ایجاد می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود تا این طناب‌ها در سازه‌هایی که تنش زیاد است؛ بسیار مورداستفاده قرار بگیرند. همچنین از این طناب‌ها در لوله‌های آب، قطب‌های تلگراف و… استفاده می‌شود.

طناب‌های فولادی دندانه دندانه

سطح طناب‌های فولادی دندانه‌دندانه همانند طناب‌های فولادی آج‌دار مارپیچی است. اما توجه داشته باشید که مانند طناب آج‌دار مارپیچی از چندین رشته طناب تشکیل نشده است و تنها یک‌رشته سیم در این طناب‌ها بکار رفته است. استحکام این طناب بسیار خوب است و طول عمر بالایی نیز دارد. به همین دلیل اغلب در سازه‌های بتنی ازپیش‌ساخته شده، تراورس‌های خطوط راه‌آهن و… از این طناب‌ها استفاده می‌شود.

طناب‌های فولادی چندرشته‌ای

چندین طناب باریک‌تر فولادی درهم‌تنیده می‌شوند و طناب‌های قطورتر فولادی (طناب‌های فولادی چندرشته‌ای) را به وجود می‌آورند که استحکام و انعطاف‌پذیری بسیار بهتری از خود نشان می‌دهند. انعطاف‌پذیری خوب و استحکام عالی این طناب‌های باعث می‌شوند تا از طناب‌های فولادی چندرشته‌ای در ساخت اجزای بتنی، ستون‌ها و سایر تیرها استفاده شود. همچنین در قسمت‌هایی از سازه که نیاز است طناب تحت خمیدگی قرار بگیرد؛ طناب فولادی چندرشته‌ای بهترین گزینه است.

طناب‌های فولادی روکش‌دار

از منظر خاصیت ارتجاعی، رشته‌های فولادی روکش‌دار همانند طناب‌های فولادی بدون اتصال عمل می‌کنند. این طناب‌ها همانند طناب‌های فولادی بدون اتصال، دارای پوششی هستند که از خوردگی طناب‌های فولادی جلوگیری به عمل می‌آورند. این ویژگی باعث می‌شود تا بتوان از این طناب‌ها در مکان‌هایی که به استحکام عالی و مقاومت مطلوب در برابر آب‌وهوا نیاز است؛ استفاده کرد.

رشته‌های فولادی از پیش ‌تنیده شده

استحکام و دوام طناب‌های فولادی از پیش تنیده شده همانند طناب‌های فولادی متصل هستند. اما توجه داشته باشید که طناب‌های فولادی از پیش تنیده شده برای افزایش مقاومت، استحکام و پایداری سازه به کار می‌روند. همچنین طناب‌های فولادی از پیش تنیده شده در برابر تنش‌های بسیار بزرگ از خود مقاومت عالی نشان می‌دهند و اغلب در اجزای بتنی، ستون‌ها و تیرها از این طناب‌ها استفاده می‌شود.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در بالا 7 نوع از متداول‌ترین و کاربردی‌ترین طناب‌های فولادی مورداستفاده در صنعت ساخت‌وساز را بررسی کردیم. همچنین به این نکته پرداختیم که طناب‌های فولادی، استحکام و پایداری سازه را افزایش می‌دهند. هر یک از طناب‌ها را بررسی کردیم و شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود آنها را نیز بیان کردیم.

شناخت و داشتن اطلاعات در زمینه طناب‌های فولادی، باعث می‌شود تا مهندسان پروژه، بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین طناب فولادی را انتخاب کنند. انتخاب بهترین طناب فولادی باعث می‌شود تا هزینه‌های تمام شده پروژه بسیار کاهش یابند و همچنین پروژه با موفقیت به سرانجام برسد.

بیشتر بخوانید: کاربرد فولاد زنگ نزن در صنایع نظامی و ساختمانی

همچنین ببینید

فولاد مناسب برای ساخت پل

فولاد مناسب برای ساخت پل

پل از سازه‌های پرکاربرد در شهرها و جاده‌‌ها بوده و دارای تنوع زیادی می‌باشد. از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact