خانه / مقالات فلزات / لوله فولادی مناسب شهربازی
خرید فولاد آلیاژی

لوله فولادی مناسب شهربازی

لوله‌های فولادی کاربرد زیادی در بسیاری از بخش‌های زندگی دارد. از جمله این کاربردها که در این مقاله بررسی خواهد شد، کاربرد در شهربازی است. لوله های فولادی در شهربازی‌ها از تجهیزات تا سیستم‌های انتقال و تزیینات به کار برده می‌شود.

لوله فولادی مناسب شهربازی

لوله‌ها به عنوان عناصری چند منظوره در ایجاد و ارتقاء تجربه بازی کودکان اهمیت دارد. در واقع استفاده از لوله‌ها باعث می‌شود تا شهربازی ایمن‌تر، متنوع‌تر و جذاب‌تر باشد. از جمله لوله‌های فولادی که در شهربازی استفاده می‌شود می‌توان به لوله گالوانیزه، لوله مانیسمان و لوله صنعتی اشاره کرد.

کاربرد لوله فولادی در شهربازی

لوله‌ها در شهربازی این امکان را برای کودک فراهم می‌کند که به بازی خلاقانه و فعالیت جسمی بپرازد. در شهربازی‌ها برای سرگرمی، پرتاب آب و اجسام، موزیک، حمل مواد، نورپردازی ، تزئینات و حتی در بخش‌های انتقال آب، فاضلاب و برای تهویه از لوله‌ها استفاده می‌شود. لوله‌ها همچنین در ساخت اسکلت اصلی ترن‌های هوایی، ستون و پایه‌های چرخ و فلک، برای ساخت میله‌های تاب، لوله‌های صاف و خمیده برای ساخت سرسره‌های خاکی و آبی، لوله‌های بزرگ برای ساخت تونل‌های وحشت، لوله‌ها برای انتقال آب فواره‌ها در شهربازی‌ها به‌کار می‌رود.

لوله‌های آب

از این لوله‌ها برای انتقال آب به قسمت‌های مختلف در بخش‌هایی از شهربازی که دارای بازیابی آب است نظیر پدال آب، فواره‌ها و استخرها به کار می‌رود.

لوله‌های فاضلاب

از این لوله‌ها برای جابجایی و انتقال فاضلاب و آب‌های سطحی به‌کار می‌رود.

لوله‌های تهویه

برای انتقال هوای تازه به محوطه های بازی، استخرها و ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

لوله‌های سرگرم کننده

این لوله‌ها شامل لوله‌های آبی و شفت‌هایی است که به صورت مارپیچ و شیبدار برای لغزش استفاده شده و موجب سرگرمی بچه‌ها می‌شود.

لوله‌های پرتاب

این لوله‌ها برای پرتاب آب و اجسام از بخش‌های مختلف بوده و موجب می‌شود که آب و اجسام از نقاط مختلف به دیگر نقاط پرتاب شود.

لوله‌های موزیک

این لوله‌ها برای فعالیت‌های خلاقانه کودکان و هماهنگی آنها در بازی‌های موزیکال استفاده می‌شود به این صورت که سیلندرهای مخروطی و استوانه‌ای درون بازی قرار گرفته و کودک با ضربه به آنها صدا تولید می‌کند.

لوله‌های حمل کننده مواد

در شهربازی‌ها لوله‌های حمل و نقل برای حمل توپ و اشیا بوده و به شکل تونل‌ها با پیچیدگی‌های مختلف طراحی می‌شود.

لوله‌های تزئینی

این لوله‌ها می‌تواند برای وسایل تزیینی مانند سایه‌بان‌ها، آلاچیق‌ها و مجسمه‌ها استفاده شود.

لوله‌های نورپردازی

لوله‌ها همچنین می‌تواند برای نورپردازی محوطه بازی و چراغ‌ها به‌کار برده شود.

ساخت سازه‌های لوله‌ای در شهربازی

سازه‌های لوله‌ای در شهربازی‌ها کاربرد فراوانی دارند. در ادامه به بخشی از آنها اشاره می‌شود.

اسکلت اصلی سازه

لوله‌های فولادی به علت استحکام و مقاومت بالا می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای اسکلت اصلی بسیاری از سازه‌ها مانند ترن هوایی، چرخ و فلک، تاب و سرسره باشد.

ستون‌ها و پایه‌ها

از لوله‌ها برای ساخت پایه‌ها و ستون‌های سازه‌ها مانند دروازه‌ها، سکوها و حصارها استفاده می‌شود.

حفاظ و نرده فولادی

لوله‌ها در ساخت حفاظ‌ها و نرده‌های محوطه شهربازی و مسائل و بخش‌های مربوط به ایمنی کاربرد دارد.

تجهیزات شهربازی

برای ساخت تجهیزاتی نظیر لوله‌های سرسره‌، تونل‌ها و توپ‌های غول پیکر نیز از لوله‌ استفاده می‌شود که لوله‌های سرسره آبی و یا خاکی لوله‌هایی صاف و خمیده با جنس فولاد، فایبرگلاس و یا پلاستیک است؛ تونل‌ها لوله‌های بزرگی  برای عبور در شهربازی بوده و می‌تواند به عنوان مسیر عبور وسایل بازی، جاذبه تفریحی برای کودکان حاصل کند؛ همچنین لوله‌های بزرگ و توخالی برای ساخت توپ‌های غول پیکری که می‌توان داخل آنها حرکت کرد، به کار برده می‌شود.

جنس لوله به کار رفته در شهربازی

جنس لوله‌ها در شهربازی به کاربرد آن بستگی دارد. در جاهایی که برای ساخت سازه‌ها و تجهیزات نیاز به استحکام بالا باشد؛ باید از لوله‌های فولادی نظیر لوله فولادی مانیسمان، لوله گالوانیزه و لوله صنعتی استفاده شود و هنگامی که وزن سبک و انعطاف پذیری بالا مطرح است، لوله‌های پلاستیکی و فایبرگلاس به‌کار می‌رود. همه این لوله‌ها باید به طور مرتب بازرسی و نگهداری شود.

لوله‌های صنعتی

لوله صنعتی لوله‌ای است که برای انتقال مایعات نظیر آب و نفت استفاده شده و جنس آن می‌تواند از فولاد، چدن و پلاستیک باشد. لوله صنعتی به دو شکل درزدار و بدون درز موجود بوده که نوع بدون درز آن مانیسمان نامیده می‌شود. از نظر وزن این لوله‌ها به دو نوع لوله سنگین و سبک تقسیم و جنس‌های مختلفی نظیر فولاد آلیاژی و فولاد پلیمری دارد.

لوله‌های صنعتی همچنین شامل لوله‌های صنعتی سبک برای قفسه بندی‌های پارک‌ها، نرده‌های پارک‌، تجهیزات بازی مانند دروازه‌ها، تیرها و مجسمه سازی است. این فولاد علاوه بر سبکی، ماده‌ای با دوام و قوی بوده که می‌تواند سال‌ها عمر کند. فولاد صنعتی گالوانیزه نیز در برابر خوردگی و اکسید شدن مقاومت داشته و در جاهایی که رطوبت هست مانند لوله‌های پارک‌ها از آن استفاده می‌شود.

لوله‌های مانیسمان

لوله مانیسمان از نام فردی که این لوله‌ها را ابداع کرد گرفته شده است. لوله مانیسمان یا لوله بدون درز لوله‌ای است از جنس استیل فولادی، استنلس استیل، فولاد ضد زنگ و یا فولاد آلیاژی که در فرایند تولید از خالی کردن درون شمش توپر فولادی ساخته می‌شود. این کار توسط ایجاد حفره درون میله داغ از حرارت انجام و به صورت هیدرواستاتیک بررسی و تست می‌شود.

این نوع لوله‌ها هیچ نوع درزی نداشته و روی آنها با لایه‌ای پوشش داده شده و گالوانیزه می‌گردد. انجام عملیات سند بلاست روی سطوح این لوله‌ها ضروری است. این لوله به علت عدم جوشکاری مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته، همچنین مقاومت مکانیکی و فشاری بیشتری نسبت به لوله‌های دارای درز دارد.

لوله‌های مانیسمانی که ضخامت بیشتری دارد مقاومت حرارتی بالایی داشته و برای شرایط مرطوب در برابر خوردگی و ترک بهتر عمل می‌کند. لوله‌های مانیسمان به لوله‌های با استحکام و مقاومت بالا معروف بوده و معمولاً بر اساس متریال و ضخامت به دو گروه تقسیم می‌شود. گروه اول استنلس استیل و گروه دوم آستینیتی-فریتی که به نام لوله دوبل و فوق دوبل شناخته می‌شود.

لوله‌های گالوانیزه

لوله گالوانیزه، لوله فولادی دارای درز است که سطح آن با فلز روی پوشش داده شده تا در برابر خوردگی مقاوم و مقاومت و طول عمر آن نسبت به خوردگی و رسوبات معدنی بهبود یابد. جنس این لوله‌ها از فولادی نرم است که ساختمان آن ورق فولاد را با فشار از داخل قالب عبور داده و درز آن جوش داده می‌شود سپس درون یک وان آبکاری روی اندود شده و گالوانیزه می‌گردد تا در برابر اسیدها و زنگ زدگی‌ها مقاوم شود. ورق گالوانیزه فولادی نسبت به نوع آهنی آن سبک‌تر براق‌تر است. ورق گالوانیزه بر اساس وزن به سه دسته سبک، سنگین و متوسط تقسیم می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۴ مورد از متداول‌ترین روش‌های پوشش‌دهی لوله‌های فولادی

همچنین ببینید

عوامل موثر بر سختی پذیری فولاد

عوامل موثر بر سختی پذیری فولاد

سختی‌پذیری از خصوصیات مهم مکانیکی است. همان‌طور که می‌دانید فولاد ماده‌ای متشکل از کربن، آهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact