خانه / مقالات فلزات / ۵ نکته در مورد جوشکاری استیل
خرید فولاد آلیاژی

۵ نکته در مورد جوشکاری استیل

استیل یک ماده بسیار محبوب برای استفاده در بسیاری از پروژه‌های ساخت و ساز است چرا که تطبیق‌پذیری و دوام خوبی در همه پروژه‌ها دارد. این فلز دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی است که آن را به انتخاب اصلی برای برخی از کاربردهای مهم در صنایعی مانند داروسازی، غذا و نوشیدنی، پتروشیمی و… تبدیل می‌کند. متأسفانه، جوشکاری استنلس استیل کمی مشکل است؛ زیرا این فلز در دفع گرما خوب عمل نمی‌کند و به راحتی دچار تاب خوردگی، شکستگی یا زنگ زدگی می‌شود. به همین دلیل در حین جوشکاری باید به نکات ذکر شده توجه کنید:

5 نکته در مورد جوشکاری فولاد ضد زنگ

نکاتی برای جوشکاری فولاد ضدزنگ

  • فلز پرکننده مناسب را انتخاب کنید
  • برای جوشکاری لوله‌های فولادی، شرایط را فراهم کنید
  • از قرارگیری مناسب لبه‌های اتصال در کنار هم برای جوشکاری اطمینان حاصل کنید
  • از ایجاد حساسیت بپرهیزید
  • استفاده از گاز محافظ

فلز پرکننده مناسب را انتخاب کنید

فلز پرکننده‌ای که برای جوش دادن ورق استیل، میلگرد استیل و لوله استیل استفاده می‌کنید می‌تواند بر کیفیت و استحکام جوش تأثیر زیادی بگذارد. ابتدا باید ابعاد مواد و میله‌ای را که می‌خواهید استفاده کنید در نظر بگیرید. فلز پرکننده باید برابر یا نازک‌تر از فلز پایه باشد تا جوش بتواند با استحکام و کیفیت ماده اصلی مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت، جوش بسیار ضعیف خواهد بود.

همچنین فلز پرکننده و فلز پایه باید از نظر شیمیایی سازگار باشند. همانطور که قبلاً ذکر شد، استنلس استیل به دلیل مقاومت در برابر خوردگی شناخته شده است. برای اینکه بتوانید از فولاد زنگ نزن استفاده کنید، باید اطمینان حاصل کنید که فرایند جوشکاری خواص شیمیایی فلز را ضعیف نمی‌کند. این بدان معنی است که فلز پرکننده باید دارای محتوای کربن کم باشد تا خطر خوردگی به حداقل برسد.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید میلگرد استیل 316 را جوش دهید، فلز پرکننده مناسب، گرید 316L می‌باشد- “L” نشان دهنده محتوای کربن کم است. همچنین باید تا حد امکان یک فلز پرکننده که جای جوش کمتری باقی می‌گذارد، انتخاب کنید.

آماده‌سازی شرایط، برای جوشکاری لوله‌های فولادی

به طور کلی آماده سازی محیط و شرایط برای جوشکاری استنلس استیل اهمیت دارد، به ویژه هنگامی که با فولاد ضد زنگ کار می‌کنید اهمیت آن دو چندان می‌شود. این فلز حساس می‌تواند کوچکترین ذرات خاک یا سایر آلاینده‌ها را به خود جذب کند. به عبارت دیگر، قبل از شروع فرآیند جوشکاری باید فلزات خود را کاملاً تمیز کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، به طور بالقوه استحکام مواد و مقاومت در برابر خوردگی فولاد کاهش می‌یابد، که مقاومت در برابر خوردگی، یک ویژگی مهم برای فولاد ضد زنگ محسوب می‌شود. یک برس اختصاصی برای تمیز کردن مواد از روی فولاد ضد زنگ، کافی است، به شرط اینکه از این برس به هیچ عنوان برای تمیزکاری فولاد کربنی یا آلومینیوم استفاده نشود.

از قرارگیری مناسب لبه‌های اتصال در کنار هم برای جوشکاری اطمینان حاصل کنید

فولاد ضد زنگ به شدت به گرما حساس است. دقت در نحوه قرارگیری درست لبه‌های اتصال در کنار یکدیگر برای جوشکاری سبب می‌شود تا جوشکاری در مدت زمان مناسب و به نحوه صحیحی انجام شود. در صورتی که اتصالات، ناهموار باشد و یا شکاف غیرطبیعی در نقطه اتصال وجود داشته باشد، مشعل جوشکاری باید به مدت طولانی‌تری در آن نقطه بماند و یا به فلز پرکننده بیشتری نیاز است. به این ترتیب دمای بالا به مدت زمان بیشتری به فولاد وارد شده، فولاد بیش از حد گرم شده علاوه بر اینکه خاصیت‌ مقاومت به خوردگی آن کاهش می‌یابد، فلز تاب برمی‌دارد. همچنین ممکن است این شکاف سبب شود تا عمل جوشکاری به درستی انجام نشده و اتصال به صورت کامل شکل نگیرد.

از ایجاد حساسیت بپرهیزید

اگر در حال جوشکاری فولاد ضد زنگ هستید، باید از درجه حساسیت آن آگاه باشید. چیزی که به فولاد ضد زنگ خاصیت ضد خوردگی می‌دهد، اکسید کروم است. ایجاد حساسیت در فولاد می‌تواند مقاومت به خوردگی آن را با ممانعت از تشکیل اکسید کروم مورد نیاز کاهش دهد. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که فلز پرکننده دارای محتوای کربن بالایی باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد حساسیت، انتخاب فلز پرکننده مناسب است. فلزات پرکننده با کربن بالا، فلز را از طریق حساس شدن، مستعد خوردگی بین دانه‌ای می‌کنند. با این حال، فلزات کم کربن همیشه در دسترس نیستند. اگر نمی توانید از فلز پرکننده مناسب استفاده کنید، باید گرمای ورودی خود را کنترل کنید. شما باید مدت زمان جوشکاری در محدوده دمایی 500 تا 800 درجه سانتی‌گراد (950 تا 1500 درجه فارنهایت) را کاهش دهید. به این ترتیب از تجمع بیش از حد گرما جلوگیری می‌کنید.

در صورت لزوم، می توانید از فلزات پرکننده با مواد آلیاژی مانند تیتانیوم و نیوبیم نیز استفاده کنید. این مواد از تشکیل کاربیدهای کروم جلوگیری می‌کنند، اما بر استحکام و چقرمگی جوش تأثیر می‌گذارند، بنابراین باید با احتیاط از آنها استفاده کنید.

استفاده از گاز محافظ

استفاده از گاز محافظ کافی کار شما را ساده‌تر می‌کند زیرا از مواد در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند. برای افزایش پوشش گاز هنگام جوشکاری TIG، باید قطر حوضچه جوش را افزایش داد و تنها افزایش خروجی گاز کافی نیست. اگر فضای کافی برای جوشکاری وجود داشته باشد، این کار به مراتب بهتر انجام می‌شود.

همچنین باید در نظر بگیرید که گازها چگونه بر خصوصیات شیمیایی فلز تأثیر می‌گذارند. ترکیبات مورد استفاده برای فولاد ضد زنگ GMAW عبارتند از: آرگون و اکسیژن، آرگون و دی اکسید کربن (به مقدار کم ناشی از کربن)، یا مخلوط سه گازی هلیوم، آرگون و دی اکسید کربن. این عناصر تضمین می‌کنند که مقاومت در برابر خوردگی فلز تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت بین جوشکاری و پرچ کردن چیست؟

شرکت تجارت آلیاژ پیشرو مرکز فروش انواع استیل در تهران است. شما می‌توانید جهت خرید محصول و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02167212 تماس برقرار کنید.

همچنین ببینید

درباره کوره آهن خالص بیشتر بدانید

درباره کوره آهن خالص بیشتر بدانید

کوره آهن خالص که نام دیگر آن بلومری است از انواع کوره‌های صنعتی می‌باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact