خانه / مقالات فلزات / لیست شرکت های تولید کننده فولاد در ایران
خرید فولاد آلیاژی

لیست شرکت های تولید کننده فولاد در ایران

ایران از بزرگترین فعالان حوزه فولاد در خاورمیانه و جزو ۱۰ کشور برتر دنیا در زمینه تولید فولاد بوده و سابقه‌ای طولانی در این زمینه دارد. صنعت فولاد به علت موقعیت جغرافیایی ایران، دسترسی به انرژی فسیلی و معادن بسیار موجب پویایی اقتصادی کشور شده است. بزرگترین شرکت های تولید کننده فولاد در جنوب ایران و در اهواز و بندرعباس و اصفهان واقع شده اند. ظرفیت کل تولید فولاد ایران حدود ۳۴ میلیون تن در سال می‌باشد.

لیست شرکت های تولید کننده فولاد در ایران

بزرگترین تولید کنندگان فولاد در جهان

ایران در سال‌های اخیر در زمینه فولاد پیشرفت‌های بسیاری کرده است و امروزه  از کشورهای تامین کننده فولاد در جهان مطرح می‌شود. لیست بزرگترین تولید کنندگان فولاد جهان به ترتیب شامل چین، ژاپن، امریکا، روسیه، کره جنوبی، المان، ترکیه، برزیل، ایران و اوکراین است.

شرکت های تولید کننده فولاد در ایران

شرکت‌های تولید کننده فولاد در ایران شامل فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، مجتمع آهن و فولاد بافق، مجتمع فولاد راد همدان، صبا فولاد زاگرس خوزستان، نورد و لوله سمنان، شرکت فولاد کاویان، کارخانه فولاد تاراز، فولاد کویر کاشان، شرکت فولاد آناهیتا، گروه صنعتی درپاد تبریز، آذرفولاد امین آذربایجان، فولاد قائم رازی اصفهان، نورد فولاد گیلان حسن رود، شرکت پروفیل فولادی اصفهان، شرکت فولادی امیرکبیر کاشان، فولاد اکسین خوزستان، فولاد سپاهان ابهر، گروه صنعتی پرشین فولاد، مجتمع فولاد کیان، کارخانه نورد گرم سمنان، مجتمع فولاد روهینا، مجتمع فولاد خراسان، مجتمع فولاد شاهرود، فولاد امیرکبیر خزر، گروه صنعتی تهران شرق، مجتمع فولادی روی دود کاوه، شرکت صنایع هفت الماس قزوین، مجتمع فولاد ظفر بناب، فولاد سیرجان، حدید نورد آریان، فولاد قزوین، فولاد البرز تاکستان، مجتمع فولاد الیگودرز، شرکت فولاد خوزستان، مجتمع فولاد گیلان، شرکت لوله سازی اهواز، شرکت معدنی و صنعتی چادرلو، شرکت فولاد آذربایجان، شرکت ملی فولاد ایران، گروه صنعتی صفا، صنایع ریخته‌گری، کارخانه فولاد ارگ تبریز، کارخانه فولاد الماس یزد،کارخانه فولاد البرز غرب، کارخانه فولاد آتیه خلیج فارس، کارخانه فولاد پارس آرمان شفق، کارخانه کاوه تیکمه داش، کارخانه نورد کوثر اهواز، کارخانه نورد آلومینیوم اراک، کارخانه نیک صدرا توس، کارخانه هیربد زرندیه، کارخانه مجتمع فولاد خرم آباد است.

فولاد مبارکه اصفهان

از بزرگترین شرکت‌های ایران و تولیدکننده انواع محصولات فولادی نظیر ورق، نوار، تیرآهن، لوله و میلگرد می‌باشد و محصولات خود را با استانداردهای بین المللی و با کیفیتی بالا تولید می‌کند.

ذوب آهن اصفهان

این شرکت نیز از بزرگترین شرکت‌های ایران و خاورمیانه است و به تولید ورق، تیرآهن، پروفیل، نبشی و قوطی فولادی می‌پردازد. ذوب آهن اصفهان مطابق با استانداردهای بین‌المللی و فناوری‌های پیشرفته محصولات با کیفیت تولید کرده و توسعه پروژه‌های زیست محیطی، تولید ریل، گوگرد زدایی چدن مذاب، تزریق پودر زغال و گندله سازی را در برنامه‌های خود قرار داده است.

مجتمع آهن و فولاد بافق

از بزرگترین و معروف‌ترین تولیدکننده‌های فولاد ایران بوده و محصولات این کارخانه شامل ورق، نوار، تیرآهن، میلگرد و تسمه مطابق با استانداردهای جهانی می‌باشد.

مجتمع فولاد راد همدان

ظرفیت این مجتمع سالانه ۵۰۰ هزار تن در مقاطع فولادی است که محصولات خود را مطابق استاندارد DIN و با استفاده از تجهیزات پیشرفته ارائه می‌دهد. این مجتمع با دستیابی به استاندارد SNSO 3132 و BS 4449 بریتانیا از بزرگترین کارخانه‌های ایران در زمینه تولید میلگرد است.

صبا فولاد زاگرس

این شرکت در استان خوزستان واقع است و به تولید ورق‌های فولاد نورد گرم و سرد، نوار، تسمه، میلگرد و سایر محصولات با تکنولوژی پیشرفته می‌پردازد.

نورد و لوله سمنان

در راستای تولید لوله‌ فولادی، ورق‌، نوار و پروفیل‌ فعالیت داشته و نقش مهمی در صادرات و رفع نیازهای داخلی دارد.

شرکت فولاد کاویان

این شرکت واقع در اهواز بوده و به تولید محصولات فولادی نظیر ورق، نوار، تیرآهن و میلگرد می‌پردازد. این کارخانه همچنین از تولیدکنندگان نوپا ورق سیاه در ضخامت‌های ۱ تا ۱۲ میلیمتر است.

کارخانه فولاد تاراز

این کارخانه واقع در شهرکرد بوده و نام آن از کوه تاراز واقع در شهرکرد گرفته شده است. فولاد تاراز با تجهیزات پیشرفته قادر به تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه‌وری گرم با ظرفیت ۲۶۰ هزار تن در سال می‌باشد. همچنین این کارخانه تنها تولید کننده ورق گالاواتارز ، ورق گالوانیزه رنگی، با پوشش Thin organic coating بوده که اولین تولید کننده این ورق در ایران و خاورمیانه محسبوب می‌شود.

فولاد کویر کاشان

این شرکت ورق‌های فولادی، نوار، تیرآهن، میلگرد و سایر محصولات فولادی را تولید کرده و بزرگترین تولید کننده میلگردهای کلاف مورد استفاده در صنایع پایین دست فولاد ایران است. فولاد کویر بدون استفاده از دانش خارجی ۴۰ گرید فولادی و ۴۵۰ سبد محصول دارد و در حال حاضر ۱۰ درصد نیاز میلگرد ساختمانی کشور را تامین می‌کند.

شرکت فولاد آناهیتا گیلان

این شرکت واقع در آستارا بوده و به تولید میلگرد، پروفیل، ورق و لوله های فولادی با فناوری پیشرفته می‌پردازد. این شرکت نشان استاندارد ملی ایران را به دست آورده و توانایی تولید میلگرد ساختمانی با استاندارد ISIRI 3132 را دارد.

گروه صنعتی درپاد تبریز

این شرکت با ۴ دهه تجربه در حوزه‌های تولید و فروش محصولات فولادی نظیر نبشی، میلگرد، پروفیل و تولید و توزیع لوله‌های فولادی در انواع سایزهای مختلف برای صنایع نفت، گاز، آب و فاضلاب و ساختمان ، تولید ورق‌های گالوانیزه و ضد زنگ برای صنایع ساختمانی و خودروسازی، تولید محصولات آلومینیومی شامل ورق‌ها، پروفیل‌ها و فرآورده‌های آلومینیومی به فعالیت می‌پردازد.

آذر فولاد امین

این کارخانه در منطقه تیکمه داش بوده و تولید نورد میلگرد را انجام می‌دهد. آذر فولاد امین دارای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و گواهینامه سیستم‌های مدیریت از شرکت BAS انگلستان است.

فولاد قائم رازی

این شرکت واقع در اصفهان است و خط تولید نورد گرم و نورد سرد دارد.

نورد فولاد حسن رود گیلان

این شرکت در شهر رشت است و تولیدات آن در زمینه میلگرد، نبشی، ورق‌های فولادی بوده که برای صنایع ساختمانی، خودروسازی و ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت پروفیل فولادی اصفهان

این شرکت بیش از ۱۳۰ نوع محصول فلزی دارد و اولین تولید کننده فلزی جان سینوسی در ایران است. این محصول موجب کاهش زیاد هزینه ساخت سوله و پل و جرثقیل می‌شود. محصولات این شرکت شامل پروفیل‌های H و I و U و سایر شکل‌های هندسی، ورق‌های فولادی، لوله‌ها و محصولات آلیاژی که در صنایع ساختمانی، دریایی خودروسازی به کار می‌رود می‌باشد.

فولاد امیرکبیر

این شرکت با نام شرکت صنایع گالوانیزه فجر سپاهان به روش غوطه وری گرم تاسیس شد. محصولات این شرکت شامل تولید و فراوری ورق گالوانیزه، آلومینیومی، لوله‌های صنعتی و پروفیل است.

فولاد اکسین خوزستان

فولاد اکسین دومین تولید کننده ورق سیاه با ظرفیت تولید ۲ میلیون تن در سال است. این شرکت از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد ایران بوده و محصولاتی نظیر ورق، نوار و میلگرد فولادی تولید کرده و تامین کننده ورق‌های عریض فولادی مناسب عملیات حرارتی در صنایعی نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع دریایی و ماشین سازی بوده و نیاز محصولات استراتژیک صنعت کشور را برآورده می‌کند.

گروه صنعتی پرشین فولاد

این شرکت ورق فولادی، نوار، ورق گالوانیزه و میلگرد تولید می‌کند و تمامی مراحل تولید فولاد شامل استخراج مواد معدنی، ذوب آهن، تولید فولاد و فرآوری محصولات نهایی را پوشش می‌دهد و نقش مهمی در توسعه اقتصادی و صنعتی دارد.

فولاد کیان

فعالیت این شرکت در زمینه ورق، نوار، تیرآهن و میلگرد بوده که در صنایع خودروسازی، ساختمانی و دریایی استفاده می‌شود.

کارخانه نورد گرم سمنان

این شرکت به تولید میلگرد ساده و آجدار پرداخته و ظرفیت آن ۲۳۰ هزار تن برای تولید انواع مقاطع فولادی است.

مجتمع فولادی روهینا جنوب

این مجتمع یک واحد نورد ۵۰۰ هزار تنی میلگرد به نام ریبار و یک واحد ذوب و نورد پیوسته ۴۵۰ هزار تنی به نام میرا دارد که دارای خطوطی پیوسته بوده و شمش خروجی از ریخته‌گری بدون برش و کوره میانی وارد خط تولید نورد می‌گردد. در نتیجه موجب صرفه‌جویی ۳۰ درصدی انرژی مصرفی می‌شود.

مجتمع فولاد خراسان

این مجتمع به تولید میلگرد، شمش، آهن اسفنجی و بریکت پرداخته که در صنایع ساختمانی، عمرانی و شرکت‌های نوردکار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجتمع فولاد شاهرود

فولاد شاهرود به طراحی، ساخت و تولید مصنوعات فلزی، غیر فلزی و فولادی؛ طراحی، ساخت و راه‌اندازی کارخانجات صنعتی و انجام عملیات فنی پرداخته است.

فولاد امیرکبیر خزر

این مجموعه تولید کننده میلگرد صنعتی و ساختمانی در سایزهای ۸ و ۴۰ و با گریدهای استاندارد است.

لیست شرکت‌های فولاد آلیاژی

این شرکت‌ها شامل فولاد آلیاژی ایران، فولاد آلیاژی اصفهان، صنایع آلیاژی یزد، بازرگانی صفایی در تهران، صنایع فرو آلیاژ ایران، آلیاژ تام، مجتمع تولیدی صنعتی فرو آلیاژ کاویان، پارس آلیاژ ماهان، آلیاژ پارس، کارخانه ذوب و نورد فولاد آلیاژی سمنان، آلیاژ پردازش پارسه وشرکت ایراک بوده وآلیاژ‌های ساختمانی، صنعتی، ضد زنگ و آلیاژ‌های خاص دارای خواص مکانیکی و فیزیکی مناسب تولید می‌کند.

 

همچنین ببینید

عوامل موثر بر سختی پذیری فولاد

عوامل موثر بر سختی پذیری فولاد

سختی‌پذیری از خصوصیات مهم مکانیکی است. همان‌طور که می‌دانید فولاد ماده‌ای متشکل از کربن، آهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact