خانه / مقالات فلزات / معرفی آلیاژ برنج خواص فیزیکی و کاربرد آن
خرید فولاد آلیاژی

معرفی آلیاژ برنج خواص فیزیکی و کاربرد آن

برنج یک آلیاژ است که از ترکیب مس و روی به دست می‌آید. این آلیاژ خواص بهتر و پیشرفته‌تری نسبت به دیگر فلزات معمولی دارد. برنج از خاصیت چکش خواری بیشتری نسبت به مس و روی برخوردار است، از این رو در ساخت ظروف استفاده بیشتری دارد. این آلیاژ خیلی دیر اکسید می‌شود و در کمترین حد ممکن دچار خوردگی شده و به راحتی رنگ خود را از دست نداده و در صورتی کدر شدن به سهولت قابل تمیز شدن است. نقطه ذوب آن ۹۴۰ درجه سانتیگراد است از این رو بسیار منعطف است ،رنگ آن با توجه به مقدار مس و روی به کار رفته در آن، قابل تغییر است و از طلایی_قرمز تا سبز _زرد متغیر است.

معرفی آلیاژ برنج خواص فیزیکی و کاربرد آن

 دسته بندی آلیاژ برنج

همانطور که گفته شد برنج حاصل ترکیب دو فلز مس و روی است، از این جهت با تغییر میزان ترکیبی روی و مس می‌توان به آلیاژهای متفاوتی از برنج دست یافت. برای مثال برنج با ۵ تا ۱۵ درصد روی برای لعاب کاری برنز استفاده می‌شود، زیرا مقاومت بالا و شکل پذیری مناسبی دارد، اما برنج با ۳۶ تا ۴۰ درصد روی قابلیت شکل پذیری کمتر و قیمت پایین تر به عنوان برنج دریایی شناخته می‌شود که از آن در ساخت شیرآلات صنعتی استفاده می‌شود.

 کاربرد های برنج در صنایع مختلف

آلیاژ برنج یک ماده‌ی پرکاربرد و اساسی در بسیاری از صنایع می‌باشد. متداول‌ترین استفاده‌ی برنج در ساخت ظروف است. ظروف برنجی، بسیار مستحکم و بدون تغییر رنگ می‌باشند. از نظر طب سنتی نیز به علت دارا بودن مس و روی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

برنج در صنعت دکوراسیون و ساخت و ساز نیز پرکاربرد است. از این فلز در ساخت پنجره‌های مشبک، شیرآلات، دستگیره‌ها، لوله‌ها، کنتور برق و غیره بهره می‌برند.
فلز برنج از گذشته تاکنون در ساخت زیورآلات مورد استفاده بوده است. آثار باستانی بسیاری از این جنس آلیاژ در مصر چین و هند یافت شده که نشان از قدمت استفاده از برنج در ساخت زیورالات دارد.

تفاوت آلیاژ برنج و برنز

یکی از مواردی که معمولاً با برنج اشتباه گرفته می‌شود، برنز است. برنز نیز نوعی آلیاژ مرکب از مس و روی است، اما دیگر عناصر نیز در ساخت برنز دخیل هستند مانند قلع، فسفر و آلومینیوم که همین امر سبب سنگین تر بودن برنز شده و چگالی آن را نسبت به روی افزایش می‌دهد. در مقاله زیر به تفصیلاً تفاوت این دو فلز شرح داده شده است.

بیشتر بخوانید: تفاوت برنز و برنج در چیست؟

نکات پایانی

آلیاژ برنج خاصیت مغناطیسی کمی دارد به همین جهت به آهن ربا نمی چسبد. برنج از قیمت پایین و مقرون به صرفه‌ای برای انواع تولیدات برخوردار است که همین مسئله سبب می‌شود نقطه مناسبی برای راه اندازی کسب و کارهای کوچک باشد.

همچنین ببینید

درباره کوره آهن خالص بیشتر بدانید

درباره کوره آهن خالص بیشتر بدانید

کوره آهن خالص که نام دیگر آن بلومری است از انواع کوره‌های صنعتی می‌باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact