خانه / مقالات فلزات / کاربرد استیل در مراقبت های بهداشتی
خرید فولاد آلیاژی

کاربرد استیل در مراقبت های بهداشتی

دلایل بی‌شماری وجود دارد که چرا فولاد ضد زنگ ماده انتخابی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی است. از جمله این دلایل می‌توان به این موارد اشاره کرد: در محیطی که مبلمان و تجهیزات پزشکی مورد استفاده سنگین قرار می‌گیرند، این فلز دوام را فراهم می‌کند. همچنین بهداشتی است، به راحتی تمیز می‌شود و در مواجهه با مواد خاص خورده نمی‌شود. به همین دلیل، دوام بلندمدت را به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها ارائه می‌دهد. اگر در مورد کاربرد استنلس استیل در مراقبت های بهداشتی پرسشی دارید، به مطالعه این مقاله ادامه دهید!

کاربرد فولاد ضد زنگ در مراقبت های بهداشتی

موارد کاربرد فولاد ضدزنگ در مراقبت های بهداشتی چیست؟

  • ویلچر و واکر
  • تخت‌های بیمارستانی و جراحی
  • تجهیزات جراحی
  • کشو، کمد و قفسه‌های بیمارستانی
  • سینی و ظروف غذا
  • سینک‌ها
  • ظروف زباله

ویلچر و واکر

ویلچر جزء ضروری مراقبت از بیمار است. برای افرادی که ناتوانی، درد و مواردی از این قبیل را تجربه می‌کنند، این وسیله تحرک را فراهم می‌کند. صندلی چرخدار معمولاً برای انتقال بیماران از تخت خود به اتاق عمل و یا در مناطق دیگر بیمارستان استفاده می‌شوند. به این ترتیب، کادر درمان می‌توانند به سرعت بیماران را به داخل مرکز منتقل کنند و در عین حال ناراحتی آنها را کاهش دهند. نوع دیگری از وسایل کمک حرکتی که در مراکز درمانی استفاده می‌شود واکرها هستند.

از آنجایی که ویلچر و واکر روزانه بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از مواد بادوام ساخته شوند. اکثر مراکز بهداشتی و درمانی ویلچر و واکرهایی از جنس فولاد ضد زنگ را ترجیح می‌دهند زیرا استحکام بالا و دوام طولانی مدت دارند.

تخت‌های بیمارستانی و جراحی

تخت‌های عمل روزانه در معرض مقدار زیادی مایعات بدن قرار می‌گیرند. به همین دلیل، باید به راحتی تمیز شوند تا بیمار بعدی به ویروس‌ها و باکتری‌ها آلوده نشود. این تخت‌ها قبل از جراحی باید کاملاً ضدعفونی و استریل شوند تا از عفونت جلوگیری شود. همین موضوع در مورد تخت‌های بیماران نیز صدق می‌کند.

مزیت فولاد ضد زنگ نسبت به سایر مواد، در تمیز کردن آسان آن است. سطوح فولادی هنگام تمیز کردن به غلظت کمتری از مواد ضدعفونی کننده نیاز دارند. همچنین سطح صافی دارند، بنابراین رطوبت و خاک جایی برای پنهان شدن ندارند. به غیر از این موارد، تخت‌های بیمارستانی ساخته شده از فولاد ضد زنگ می‌تواند در برابر دمای شدید مقاومت کند (که برای استریل کردن سطوح ضروری است).

تجهیزات جراحی

اکثر تجهیزات جراحی از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند. دلایل این امر در بالا ذکر شد، اما به طور خلاصه می‌توان گفت مهمترین دلیل آن رعایت اصول بهداشتی و استریل بودن تجهیزات است. در محیط‌های درمانی، تقریباً همه چیز با مایعات بدن، بافت، خون و موارد دیگر در تماس است. به خصوص تجهیزات جراحی که اغلب در عمل‌های جراحی سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به غیر از رعایت استانداردهای پاکیزگی، فولاد ضد زنگ به هر شکل، اندازه و فرمی قابل شکل‌دهی است. می‌توان آن را به راحتی برش داد، جوش داد، شکل داد و ساخت، بنابراین برای طیف وسیعی از تجهیزات مراقبت‌های بهداشتی (حتی کوچک‌ترین و ظریف‌ترین ابزارهای جراحی) مناسب است و به دلیل همین ویژگی‌های خاص، نقش فولاد ضد زنگ در پزشکی بسیار مهم و اساسی است.

کشو، کمد و قفسه‌های بیمارستانی

در اتاق‌های بستری، ایستگاه‌های پرستاری، بخش صندوق‌داری، بوفه و رستوران و اتاق‌های عمل، از میزها، کمدها و کشوهای متعددی استفاده می‌شود. این تجهیزات برای کادر درمان و بیماران کاربردهای مختلفی دارد. این محصولات به عنوان یکی از پرکاربردترین وسایل در بیمارستان‌ها محسوب می‌شوند و برای استفاده طولانی مدت باید بادوام باشند.

به همین دلیل است که بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها ورق استیل را برای ساخت کشو، کمد و قفسه‌های خود ترجیح می‌دهند. این فلز در برابر خراش، بریدگی، ترک خوردن و سایر مسائل موجود در مواد دیگر مقاوم است و برخلاف سایر مواد متخلخل، آلودگی و رطوبت را جذب نمی‌کند.

سینی و ظروف غذا

اکثر مراکز درمانی برای بیماران بستری غذا فراهم می‌کنند. برخلاف رستوران‌ها، این مکان‌ها از سینی‌های غذا و ظروف ساخته شده از فولاد ضد زنگ مانند ورق استیل 304 استفاده می‌کنند. به این ترتیب، تعداد زیادی از این سینی‌ها را می‌توان به راحتی تمیز کرد. علاوه بر بهداشتی‌تر بودن و تمیز کردن آسان‌تر، این ظروف در برابر حرارت و لکه نیز مقاوم هستند.

از دلایل استفاده گسترده از این ظروف، اینکه فولاد ضد زنگ بدون در نظر گرفتن استفاده مکرر، ظاهر اصلی خود را حفظ کرده و حتی اگر در معرض مواد رنگ‌کننده قرار بگیرد، خراب نمی‌شود. همچنین می‌توان آن را به محصولات سبک وزن تبدیل کرد (که استفاده از آن را به عنوان سینی و ظروف غذا عالی می‌کند).

سینک‌ها

در گذشته سینک‌های بهداشتی از جنس چینی شیشه‌ای (چینی که با لعابی از شیشه پوشش داده می‌شدند) ساخته می‌شدند. اما امروزه ساخت سینک‌های بهداشتی با فولاد ضد زنگ جایگزین شده که به مراتب بهداشتی‌تر، مقاوم‌تر در برابر مواد شیمیایی و مقاوم در برابر دما می‌باشد. به این ترتیب، سبب تجمع ویروس‌ها و باکتری‌ها نشده و کاملاً بهداشتی باقی می‌ماند. در مقایسه با سایر مواد، فولاد ضد زنگ می‌تواند در برابر ضربه ناشی از تجهیزات مراقبت‌های بهداشتی مقاومت کند که آن را به گزینه‌ای عالی برای محیط‌های پزشکی و آزمایشگاهی تبدیل می‌کند.

به غیر از این موارد، فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی نیز بسیار مقاوم است. بسته به گرید استیل مورد استفاده، می‌تواند در برابر آب، اسیدها، مواد قلیایی و سایر مواد شیمیایی که در سینک استفاده می‌شود، مقاومت کند.

ظروف زباله

در محیطی که انتظار می رود مایعات‌بدن، فضولات انسانی و مواردی از این دست باشد، کادر درمان باید اطمینان حاصل کنند که این مواد به درستی دفع می‌شوند. از ماسک‌های صورت استفاده شده، سواب‌های پنبه‌ای گرفته تا ابزارهای تزریقات و موارد دیگر در صورتی که به درستی دفع نشوند، می‌توانند سبب بروز بیماری‌های خطرناکی شوند.

از فولاد ضد زنگ برای ساخت ظروف زباله مورد استفاده در مراکز بهداشتی، به کار می‌رود. به دلیل ماهیت غیرمتخلخل آن، مایعات از طریق آن نشت نمی‌کنند که همین عامل فولاد ضد زنگ را به یک ماده عالی برای جلوگیری از نشت و جلوگیری از جذب آلودگی تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: کاربرد استیل در صنعت داروسازی

جمع‌بندی

به دلیل ویژگی‌های بهداشتی، استحکام و خاصیت و غیرمتخلخل بودن آن، کاربرد فولاد ضدزنگ در مراقبت های بهداشتی بی‌شمار است. همچنین این فلز می‌تواند در برابر دمای بالا، انواع مواد شیمیایی و خوردگی مقاومت کند! در نهایت، فولاد ضد زنگ را می‌توان به اشکال مختلف مانند کویل، لوله، ورق، میلگرد استیل و غیره تبدیل کرد و ابزارهای متنوعی از آنها ساخت.

اگر برای پروژهای خود به انواع استنلس استیل نیاز دارید می‌توانید آن را از تجارت آلیاژ تهیه نمایید. جهت ثبت سفارش با شماره 02167212 تماس حاصل فرمایید.

همچنین ببینید

فولاد مناسب برای ساخت پل

فولاد مناسب برای ساخت پل

پل از سازه‌های پرکاربرد در شهرها و جاده‌‌ها بوده و دارای تنوع زیادی می‌باشد. از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact