خانه / مقالات فلزات / ۶ مزیت کنترل کیفیت در تولید فلزات
خرید فولاد آلیاژی

۶ مزیت کنترل کیفیت در تولید فلزات

محصولات کارخانه‌ها در تعداد بالا به تولید می‌رسند. اگر این محصولات کیفیت لازم برای مصرف‌کننده را نداشته باشند، محصول بی‌مصرف و اعتبار تولیدکننده زیر سؤال می‌رود. به همین دلیل در هر صنعتی برای تولید محصول نهایی، استانداردهایی تعریف شده است. این استانداردها مجموعه‌ای از اصول، اندازه‌گیری‌ها و آزمایشات برای بررسی کیفیت محصول نهایی و قطعات ساخته شده هستند. در فرایند تولید فلزات نیز چون از محصول نهایی آنها در صنایع مهم و حساسی استفاده می‌َشود، پس بحث کنترل کیفیت اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. مزایای کنترل کیفیت در تولید فلزات کم نیست. چند مورد از مهمترین این عوامل در ادامه توضیح داده خواهند شد.

مزیت کنترل کیفیت در تولید فلزات

مزایای کنترل کیفیت در تولید فلزات

– کیفیت محصول را افزایش می‌دهد.

– استحکام محصول را بالا می‌برد.

– ریسک تولید و خطرات را کاهش می‌دهد.

– تولید محصول نهایی را مقرون به صرفه می‌کند.

– محصول نهایی را منطبق با استانداردهای روز صنعت می‌کند.

– مشتریان را راضی نگه می‌دارد و اعتبار شرکت را بالا می‌برد.

هنگامی که قصد تهیه بهترین محصولات فلزی را دارید، بهتر است آن را از تولیدکننده‌ای بخرید که از یک سیستم کنترل کیفیت قوی پیروی می‌کند. این مسأله در مورد همه محصولات صادق است اما در مورد فلزات، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که نه تنها با رعایت این استانداردها، کیفیت محصول نهایی بیشتر می‌شود، بلکه این موضوع یک مسأله برد – برد برای تولید کننده و مصرف‌کننده محسوب می‌شود. در ادامه مقاله اهمیت کنترل کیفیت محصولات فلزی شرح داده می‌شود.

بالا بردن کیفیت محصول

عوامل مختلفی بر کیفیت فلزات اثرگذارند که رعایت هرکدام از آنها در تولید فلز اهمیت بسیاری دارد. تولیدکنندگان صنایع فلزی نه تنها باید به این فکر کنند که فولادشان در کدام کارخانه به تولید می‌رسد، بلکه باید به ترکیبات آلیاژی آنها و فرآیندهای شکل‌گیری فولادها نیز فکر کنند.

کنترل کیفیت اصولی، از انتخاب مواد آغاز می‌شود. مواد اولیه مرغوب به تولیدکنندگان صنایع فلزی اجازه می‌دهد تا مرغوب‌ترین فولاد را برای محصولات استاندارد و سفارشی خود انتخاب کنند. در نتیجه، تضمین کیفیت محصولات تولیدی برای این کارخانه‌ها ساده‌تر می‌شود. بنابراین کارخانه‌های تولید صنایع فلزی برای خرید فولاد مورد نیاز خود یک سری آزمایشات، بازرسی‌ها و بررسی‌های تخصصی از نمونه فولاد، انجام می‌دهند. به این ترتیب زمانی که تولیدکنندگان، از استنلس استیل با کیفیت به عنوان مواد اولیه استفاده کنند، برای تولید محصول با کیفیت محدودیتی نداشته و حتی می‌توانند محصولات سفارشی مطابق نیاز مشتری به تولید برسانند.

بالا بردن استحکام محصول

کنترل کیفیت تنها بر محصول نهایی اثرگذار نیست، بلکه فرآیند تولید را نیز بهبود می‌بخشد. با چنین شیوه‌هایی، تولیدکنندگان می‌توانند فرآیندهای ساخت خود را استاندارد کنند. بنابراین تولیدکننده تضمین می‌کند که هر مشتری از بالاترین کیفیت ابزارآلات و قطعات بهره می‌برد. سازندگان قطعات فلزی در این شیوه نباید به پیچیده یا دشوار بودن فرایند تولید توجه کنند، زیرا یک برنامه کنترل کیفیت خوب، استحکام محصول را تضمین کرده و مشتریان را راضی نگه می‌دارد.

کاهش خطرات

یکی دیگر از مزایای کنترل کیفیت در ساخت فلز افزایش ایمنی برای کارگران است. از آنجایی که کنترل کیفیت مستلزم بررسی و آزمایش منظم و مداوم است، به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا مشکلات احتمالی را قبل از تبدیل شدن به یک خطر مرگبار تشخیص دهند. به عنوان مثال، اگر دستگاهی درست کار نمی‌کند، یک بررسی کنترل کیفیت آن را به سرعت شناسایی کرده و قبل از اینکه دستگاه در فرایند تولید از کار بیفتد، تعمیر می‌شود.

از برنامه‌های کنترل کیفیت، آموزش کارگران برای کار در شرایط ایمن و کار با ابزارهای ایمنی است. این امر احتمال اشتباه آنها را در هنگام استفاده از ماشین‌های سنگین کاهش می‌دهد.

کنترل کیفیت یک مزیت برای مشتریان نیز محسوب می‌شود. چرا که روش‌های سختگیرانه آن دائماً در حال پایش محصول نهایی در تمام مراحل تولید است. بنابراین تضمین می‌کند که کالا کاملاً بی‌عیب و نقص بوده و برای مشتریان خطری نخواهد داشت.

روش‌های دیگر کنترل کیفیت که به کاهش خطرات ناشی از تولید فلزات کمک می‌کند به شرح زیر می‌باشد:

– ارزیابی مجدد فرایند ساخت به طور منظم برای جلوگیری از تولید محصول معیوب.

– رعایت کامل قانون استانداردهای ایمنی و بهداشت شغلی.

– اطمینان از اینکه کارگرها و اپراتورهای ماشین همگی واجد شرایط استفاده از تجهیزات هستند.

– تجهیز کارگران به وسایل حفاظت فردی مناسب.

– استفاده از شیوه‌های صحیح حمل، نگهداری و حمل و نقل برای محصولات فلزی.

تولید مقرون به صرفه

شیوه‌های کنترل کیفیت که برای اطمینان از ایمنی، هم برای کارکنان و هم برای مشتریان استفاده می‌شود، در مقرون‌به‌صرفه نگه‌داشتن فرایند تولید بسیار مهم است. چرا که خطاهایی که در فرایند تولید رخ می‌دهد ممکن است سبب ایجاد خسارت‌های سنگین شود.

اجرای شیوه‌های کنترل کیفیت در مراحل اولیه ساخت، به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا از بروز این خسارات پرهزینه در درازمدت جلوگیری کنند. به این ترتیب تولیدکننده محصول با کیفیت و بی‌عیب و نقصی تولید می‌کند که در نهایت هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، این مزیت به مشتریان نیز منتقل می‌شود. اگر تولید محصولات فلزی مقرون به صرفه باشد، تولیدکنندگان می‌توانند محصولات خود را رقابتی‌تر قیمت‌گذاری کنند و به کسانی که در زنجیره تأمین هستند اجازه می‌دهند پول بیشتری پس‌انداز کنند.

تضمین انطباق با استانداردهای روز صنعت

تمام محصولات فلزی ساخته شده باید با استانداردهای کنترل کیفیت صنعت خود مطابقت داشته باشند. اگر آنها این استانداردها را اجرا نکنند، هم شما و هم سازنده در معرض خطر جریمه‌های پرهزینه و بسیاری از مسئولیت‌های دیگر قرار می‌گیرید.

به همین دلیل است که یک برنامه کنترل کیفیت خوب برای پروژه تولید فلز بسیار مهم است. تولیدکنندگان می‌توانند چنین استانداردهای صنعتی را از طریق دریافت گواهینامه‌ها و مجوزها به دست آورند. این مدارک نشان می‌دهد که آنها به طور مداوم به استانداردهای نظارتی صنعت خود پایبند هستند.

تقویت ارتباط با مشتری

مزایای کنترل کیفیت در تولید فلزات، بسیار است. رعایت کنترل کیفیت کلید تضمین این است که هم شما و هم تولید کننده فلز، انتظاراتی را که از محصول دارید درک می‌کنید. علاوه بر این، تضمین می‌کند که مشتری همیشه محصولات با کیفیت بالا را دریافت خواهد کرد. از سوی دیگر، تولیدکنندگان نشان می‌دهند که از شیوه‌های کنترل کیفیت سخت‌گیرانه پیروی می‌کنند، زیرا به آنها کمک می‌کند تا روابط خود را با مشتری بهبود بخشند و شانس خرید مجدد آنها را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری و تمیز کردن وسایل استیل

اگر برای خرید انواع فلزات نیاز به مشاوره دارید با کارشناسان مجرب تجارت آلیاژ از طریق شماره 02167212 تماس حاصل فرمایید.

همچنین ببینید

4 نکته مهم در زمینه حمل ورق های فلزی

۴ نکته مهم در زمینه حمل ورق های فلزی

ورق‌های فلزی در صنعت نقش بسیار مهم و گسترده‌ای دارند. در واقع ویژگی‌های متنوع  ورق‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

contact