آلیاژ هستلوی C-276

آلیاژ هستلوی C-276

آلیاژ هستلوی C276، یک آلیاژ آستنیتی است که در انواع میلگرد، لوله و ورق با وزن و ابعاد مختلف تولید می‌شود. مقاومت به خوردگی آلیاژ هستلوی C-276 نه‌تنها در شرایط عادی بسیار بالا است؛ بلکه در محیط‌های اکسنده و کاهنده نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. این آلیاژ از نیکل – مولیبدن – کروم تشکیل شده و نسخه بهبود یافته هستلوی گرید C است.

سرفصل‌ها

معرفی آلیاژ هستلوی C-276

آلیاژ هستلوی C-276 از عناصر کروم، نیکل، مولیبدن و تنگستن (مقدار این عنصر ناچیز است) تشکیل شده است. افزوده شدن این عناصر به این آلیاژ باعث می‌شود تا آن در برابر ترک‌خوردگی‌های تنشی ناشی از کلرید، خوردگی‌های شکافی و خوردگی‌های عمومی مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

آلیاژ C-276 در محیط‌های اکسیدکننده نیز کاربرد دارد و می‌تواند در این شرایط، دمای 1900 درجه فارنهایت (1038 درجه سلسیوس) را نیز تحمل کند. اما همان‌طور که می‌دانید؛ مقدار کروم در این آلیاژ ناچیز است و باعث می‌شود تا آلیاژ در محیط‌هایی که غلظت اسید بسیار زیاد است؛ عملکرد خوبی از خود نشان ندهد.

این آلیاژ، جز آلیاژهای کم‌کربن محسوب می‌شود و این بدان معنا است که می‌توان آن را در شرایط جوشکاری شده نیز مورد استفاده قرار داد. توجه داشته باشید که این آلیاژ را نمی‌توان با عملیات حرارتی سخت کرد. برای سخت کردن این آلیاژ باید از روش‌های کار سرد کمک بگیرید.

آلیاژ C-276 را می‌توان به روش‌های استاندارد ساخت و تولید، با انواع فولادها و فلزهای مبتنی بر نیکل جوش داد و آن را پردازش کرد.

عناصر تشکیل‌دهنده (درصد)

مشخصات فیزیکی آلیاژ C-276

چگالی (در دمای اتاق): 0.321 پوند بر اینچ مکعب (8.89 کیلوگرم بر سانتی‌متر مکعب)

مدول الاستیسیته: 29.8 Mpsi(205 گیگاپاسکال)

محدوده دمای ذوب: 2415 الی 2500 درجه فارنهایت (1325 الی 1370 درجه سلسیوس)

گرمای ویژه (در دمای 70 درجه فارنهایت یا 20 درجه سلسیوس): 0.102  BTU بر پوند بر درجه فارنهایت (427 ژول بر کیلوگرم بر درجه سلسیوس)

رسانایی گرمایی (در دمای 212 درجه فارنهایت یا 100 درجه سلسیوس): 67.9 BTU  در اینچ بر مجذور فوت بر ساعت بر درجه فارنهایت (9.8 وات بر متر بر کلوین)

مقاومت الکتریکی ویژه (در دمای 75 درجه فارنهایت یا 24 درجه سلسیوس):  51 میکرو اهم بر اینچ (1.30 میکرو اهم بر سانتی‌متر)

میانگین ضریب انبساط حرارتی

در دمای 200 فارنهایت (93 درجه سلسیوس): 6.8 میکرو اینچ بر اینچ بر فارنهایت (12.24 نانومتر بر سانتی‌متر بر سانتیگراد)

در دمای 400 درجه فارنهایت (204 درجه سلسیوس): 7.0 میکرو اینچ بر اینچ بر درجه فارنهایت (12.60 نانومتر بر سانتی‌متر بر درجه سلسیوس)

خواص مکانیکی آلیاژ C276 (در دمای 68 درجه فارنهایت یا 20 درجه سلسیوس)

استحکام تسلیم (با 0.2 درصد آفست): 41000 psi (283 Mpa)

استحکام کششی نهایی: 100000 psi (690 Mpa)

افزایش طول نسبی (در هر 2 اینچ): 40 درصد

سختی راکول: 100 rockwell B

مقاومت در برابر خوردگی

آلیاژ C-276 یکی از بهترین فلزاتی است که در برابر خوردگی عملکرد بسیار خوبی دارد. این آلیاژ در برابر رسوب کاربید (به‌منظور جوشکاری) نیز مقاوم است و می‌توان از آن در شرایط جوشکاری شده نیز استفاده کرد.

در زمینه فرآوری مواد شیمیایی، آلیاژ C-276 در برابر اسید هایی همچون سولفوریک اسید، هیدروکلریک اسید، فسفریک اسید، نیتریک اسید و استیک اسید مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. همچنین در محیط‌هایی که اسید کلریدها، حلال‌ها و انیدرید استیک وجود دارد؛ می‌توان از آن استفاده کرد. توجه داشته باشید که این آلیاژ، از معدود آلیاژهایی است که در برابر رطوبت کلر، هیپوکلریت و محلول‌های دی‌اکسید کلر مقاوم است.

این آلیاژ در برابر محلول‌های نمکی اکسیدکننده که غلظت بالایی دارند (برای مثال آهن و کلرید مس) نیز مقاوم است و می‌تواند عملکرد خود را همچنان حفظ کند. همان‌طور که می‌دانید؛ بسیاری از آلیاژها مانند فولاد ضدزنگ، آلیاژ 400 و آلیاژ 625 با قرارگیری در آب دریا، عملکرد خود را از دست می‌دهند و ناکارآمد می‌شوند؛ اما شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی از آلیاژ C-276، در اعماق دریا و اقیانوس نیز استفاده کنید.

از این آلیاژ در بازیافت و پردازش گاز طبیعی ترش که دارای هیدروژن سولفید، دی‌اکسیدکربن و کلرید است؛ استفاده می‌شود. دلیل استفاده از این آلیاژ در این محیط‌ها، این است که دیگر فولادها و فلزها توانایی تحمل این شرایط را ندارند. با وجود این شرایط (قرارگیری در مجاورت گاز طبیعی ترش)، بسیاری از فولادها تحت شکست ناشی از ترک‌خوردگی تنشی سولفیدی یا ترک‌خوردگی تنشی از بین می‌روند و مناسب نخواهند بود. اما آلیاژ C-276 در برابر این گاز نیز مقاوم است و حتی می‌توان در این شرایط، به آن دما بالا نیز اعمال کرد.

نحوه شکل‌دهی داغ

محدوده دمای کاری برای این آلیاژ در بازه 1600 الی 2250 درجه فارنهایت (870 الی 1230 درجه سلسیوس) قرار می‌گیرد. بعد از گرم کاری (قالب‌زنی)، آلیاژ را سریعاً با آب کوئنچ کنید. همچنین توصیه می‌شود که عملیات حرارتی بعد از گرم کاری فلز انجام شود تا مقاومت آلیاژ به حداکثر میزان خود برسد.

نحوه شکل‌دهی سرد آلیاژ  C-276

برای کار سرد، فلز حتماً باید آنیل شده باشد. اگر آلیاژ در حین انجام کار سرد، به‌اندازه 15 درصد دچار تغییر طول شد؛ باید آنیل محلولی را امتحان کنید.

جوشکاری

آلیاژ C-276 را می‌توان با روش‌های مختلفی همچون GTAW، پلاسما، GMAW و SMAW جوشکاری کرد. توجه داشته باشید که انجام عملیات حرارتی پس از جوشکاری نیاز نیست. مالش دادن یا مسواک زدن آلیاژ توسط برس‌های استیل باعث می‌شود تا رنگ‌های حرارتی (رنگ‌های برگشت دهی) از بین بروند و سطحی ایجاد شود که به اسیدشویی نیازی نداشته باشد.

ماشین‌کاری

ماشین‌کاری آلیاژ C-276 باید در شرایطی انجام شود که فلز از قبل آنیل شده باشد. این آلیاژ به‌سرعت سخت می‌شود و باید از دورهای پایین برش استفاده کرد و ابزار برش همواره با قطعه کار درگیر باشد. همچنین به میزان عمق برش دقت کنید تا ابزار برش به ناحیه سخت‌کاری شده قبلی آسیب نزند.

کاربرد آلیاژ C-276

کاربرد آلیاژ C-276

  • کاهش آلودگی هوا: در سیستم‌های گوگرد زدایی دودکش کارخانجات و صنایع بکار می‌رود.
  • پردازش شیمیایی مواد: مورد استفاده در مبدل‌های حرارتی، مخازن تحت فشار، لوله‌ها، پمپ‌ها و…
  • تولید دارو: راکتور ها، لوله کشی و اتصالات، پمپ‌ها و شیرها
  • خمیر و کاغذ: سفید کننده و هضم‌کننده کاغذ
  • تصفیه زباله: ازبین‌برنده زباله‌های صنعتی و شهری

قیمت و خرید آلیاژ هستلوی C-276

به دلیل نوسانات قیمت ارز و محدود بودن این نوع آلیاژ در بازار (امکان ثبت سفارش و تامین آن از اروپا توسط شرکت تجارت آلیاژ وجود دارد) برای اطلاع از موجودی انبار و قیمت آلیاژ هستلوی C-276 قبل از خرید با شماره تلفن‌های درج شده بر روی سایت تجارت آلیاژ  تماس بگیرید. تا کارشناسان ما در این شما را راهنمایی کنند.

آلیاژ هستلوی C-276

راهنمای سفارش و خرید در پایان متن ذکر شده است و همواره میتوانید ۲۴ ساعته از طریق پشتبیانی آنلاین سایت و تا پایان ساعت اداری از طریق شماره های ذکر شده اطلاعات محصول خود را یه کارشناسان ما اعلام کنید.

شماره تماس:

021-67212

شرکت تجارت آلیاژ پیشرو

راهنمای خرید مشتریان

رویه سفارش و خرید از شرکت تجارت آلیاژ پیشرو بسیار آسان و در راستای ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز می باشد. شما میتوانید با ارتباط با واحد فروش به یکی از روش های تماس تلفنی، تلگرام و چت آنلاین در سایت شرکت تجارت آلیاژ، اطلاعات اولیه خود شامل نام خانوادگی، نام شرکت، تلفن تماس و اطلاعات کالای درخواستی شامل نوع کالا، جنس(آلیاژ هستلوی C-276)، ابعاد و مقدار مورد نیاز خود را به اطلاع همکاران ما در واحد فروش برسانید.

مشاوران شما در شرکت تجارت آلیاژ پیشرو با بررسی کاربرد کالا، اطلاعات فنی مورد نیاز، موجودی کالا در بازار و جایگزین های مناسب تر به لحاظ فنی و قیمتی، بهترین پیشنهاد را در قالب پیش فاکتور برای شما ارسال می نمایند. در این مرحله مذاکرات بازرگانی در راستای ارائه بهترین خدمات و کالا صورت می پذیرد و در صورت تایید پیش فاکتور نهایی و واریز پیش پرداخت توسط مشتریان گرامی، صورت خروج کالا از انبار تهیه و کالای در خواستی جهت حمل آماده بارگیری می شود.


محصولات مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.