آلیاژ اینکونل 600

آلیاژ اینکونل 600

آلیاژ اینکونل 600 یک آلیاژ چند کاره است که از عناصری همچون نیکل، کروم و آهن تشکیل شده است. این آلیاژ با شناسه UNS N06600 معرفی میشود و میتواند مقاومت بسیار خوبی در دماهای مختلف(از دمای سرمازایی تا 2000 درجه فارنهایت(1093 درجه سانتیگراد))، در اختیار شما قرار دهد. وجود مقدار زیادی نیکل در این آلیاژ باعث میشود تا فلز در برابر خوردگی های ناشی از تنش کلرید، مواد آلی و غیرآلی، مقاومت خوبی از خود نشان دهد. از طرف دیگر وجود کروم باعث میشود تا آلیاژ اینکونل 600 در برابر محیط های اکسنده(و محیط های حاوی گوگرد) نیز عملکرد خوبی از خود بجای بگذارد(حتی در دما های بالا).

سرفصل‌ها 

معرفی آلیاژ اینکونل 600

آلیاژ اینکونل 600 در محیط هایی که حداکثر 2000 درجه فارنهایت(1093 درجه سلسیوس) دما دارند نیز در برابر اکسیداسیون و پوسته پوسته شدن مقاومت می‌کند. همچنین توجه داشته باشید که مهمترین کاربرد این آلیاژ، در قسمت هایی است که قطعه در مجاورت مواد گوگردی و سمانتاسیون کننده(کربن دهنده) قرار دارد.

آلیاژ اینکونل 600 از جمله آلیاژ های غیر مغناطیسی است که بوسیله عملیات حرارتی، سخت کاری نمی شود. برای سخت کاری این آلیاژ باید آن را تحت عملیات کار سرد قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که این آلیاژ را میتوانید به کمک روش های استاندارد و معمول، جوشکاری کنید.

پادکست معرفی آلیاژ اینکونل 600

کاربرد های آلیاژ اینکونل 600

آلیاژ اینکونل 600

 • ساخت اجزای بکار رفته در علم هوافضا
 • پردازش مواد شیمیایی همچون اسید های چرب، هیدروژن فلوئورید، منیزیم کلرید، تیتانیوم دی اکسید، سدیم سولفید و…
 • پردازش مواد شیمیایی
 • فراوری مواد نفتی
 • تولید برق از انرژی هسته ای
 • خمیر کاغذ: تجهیزات ابیتیک اسید
 • ساخت وسایل به کمک حرارت(پردازش حرارتی): برای مثال ساخت سبد ها، سینی ها، جعبه ها و…

آلیاژ اینکونل 600 چه استاندارد هایی را دریافت نموده است؟

 • B168 از سازمان “آزمون و مواد آمریکا (ASTM)”
 • SB 168 از انجمن “مهندسی مکانیک آمریکا (ASME)”
 •  5540 از AMS

ترکیبات شیمیایی آلیاژ اینکونل 600

 • نیکل(به علاوه کبالت): در کمترین حالت 72.0 درصد
 • کروم: در کمترین حالت 14.0 درصد و در بیشترین حالت 17.0 درصد
 • آهن: در کمترین حالت 6.0 درصد و در بیشترین حالت 10.0 درصد
 • کربن: در بیشترین حالت 0.15 درصد
 • منگنز: در بیشترین حالت 1.00
 • گوگرد: در بیشترین حالت 0.015 درصد
 • سیلیسیم: در بیشترین حالت 0.50 درصد
 • مس: در بیشترین حالت 0.50 درصد

مشخصات فیزیکی آلیاژ اینکونل 600

 • چگالی : 0.304 پوند بر اینچ مکعب (8.42 گرم بر سانتی‌متر مکعب)
 • گرمای ویژه(در دمای 32 الی 212 درجه فارنهایت(0 الی 100 درجه سلسیوس)): 0.106 btu پوند بر درجه فارنهایت (444 ژول بر کیلوگرم بر کلوین)
 • مدول الاستیسیته(مدول یانگ) : 1 G psi (214 گیگاپاسکال)
 • محدوده دمای ذوب: 2470 الی 2575 درجه فارنهایت (1354 الی 1413 درجه سلسیوس)
 • رسانایی گرمایی (در دمای 200 درجه فارنهایت یا 100 درجه سلسیوس): 109 BTU بر اینچ بر مجذور فوت در ساعت در درجه فارنهایت (15.9 وات بر متر بر سلسیوس)
 • مقاومت ویژه: 620 میکرو اهم بر اینچ(در دمای 68 درجه فارنهایت) یا 1.03 میکرو اهم بر سانتی متر(در دمای 20 درجه سلسیوس)

ضریب انبساط حرارتی(در دمای 68 درجه فارنهایت یا 20 درجه سانتی گراد)

5.8 میکرو اینچ تقسیم بر اینچ در درجه فارنهایت(10.4 میکرو سانتی متر تقسیم بر سانتی متر در درجه سانتی گراد)

خواص مکانیکی

 • استحکام تسلیم (با 0.2 درصد آفست): 35K psi یا 240 Mpa
 • استحکام کششی نهایی: 80K psi یا 550 Mpa
 • افزایش طول نسبی (در هر 2 اینچ):  30 درصد

مقاومت آلیاژ اینکونل 600 در برابر خوردگی به چه صورتی است؟

این آلیاژ در طیف گسترده ای از محیط های خورنده مقاوم است. همانطور که در بالاتر گفته شد؛ این آلیاژ از عنصر کروم بهره میبرد. وجود این عنصر باعث میشود تا آلیاژ اینکونل 600 در محیط های اکسنده نسبت به نیکل 200 و 201 عملکرد بهتری از خود ارائه دهد. از طرف دیگر، وجود نیکل نیز مقاومت آلیاژ در برابر محلول های قلیایی را افزایش میدهد. اما توجه داشته باشید که این آلیاژ در برابر اکسید کننده های بسیار قوی(غلیظ) نمیتواند مقاومت کند.

مقاومت حرارتی

از آلیاژ اینکونل 600 در حوزه پردازش حرارتی که قرار است قطعه در برابر مواد اکسید کننده قرار بگیرد؛ استفاده میشود. همچنین این آلیاژ در برابر محیط های گرم(دمای بالا) نیتروژن دار نیز مقاومت خوبی دارد.

همچنین شما میتوانید از این آلیاژ در قسمت هایی که امکان خوردگی سولفیدی وجود دارد نیز استفاده کنید. اما توجه کنید که این خوردگی تا زمانی رخ نمی دهد که دمای محیط در حد متوسط باشد. اگر دما بالا برود؛ امکان خوردگی سولفیدی افزایش می یابد.

مشخصات ساخت و پردازش

آلیاژ اینکونل 600 را میتوان به کمک روش های استاندارد و معمول، تحت جوشکاری قرار دارد. توجه داشته باشید که این آلیاژ به کمک عملیات حرارتی سخت کاری نمیشود و برای سخت کاری آن باید از کار سرد بهره بگیرید.

شکل دهی داغ

دمای کاری آلیاژ اینکونل 600 در بازه 1600 الی 2250 درجه فارنهایت(870 الی 1230 درجه سانتی گراد) قرار میگیرد. توجه داشته باشید که شکل دهی آلیاژ در بازه دمایی 1200 الی 1600 درجه فارنهایت(650 الی 870 درجه سلسیوس) بسیار حساس و چالشی است؛ بنابراین از انجام کار گرم در این محدوده دمایی، خودداری کنید. همچنین برای رسیدن به یک میزان استحکام مناسب، کافیست عملیات را در دمای کمتر از 1200 درجه فارنهایت(650 درجه سلسیوس) انجام دهید.

شکل دهی سرد

آلیاژ 600 را میتوان به کمک روش های استاندارد(همانند فولاد های ضد زنگ) تحت کار سرد قرار داد. توجه داشته باشید که نرخ سخت شدن اینکونل 600 بیشتر از فولاد های نرم(فولاد های کم کربن) است؛ اما از فولاد ضدزنگ 304 بیشتر نیست.

جوشکاری

این آلیاژ به کمک فرایندهای استاندارد و معمولی همچون جوش پلاسما، جوش GMAW، جوش SMAW و… جوشکاری میشود. توجه داشته باشید که استفاده از برس های سیمی باعث میشود تا رنگ های برگشت دهی از بین بروند.

ماشینکاری

ماشینکاری آلیاژ اینکونل 600 در مقایسه با فولاد 304 راحت‌تر است؛ اما به خوبی ماشینکاری فولاد 303 نیست. توجه داشته باشید که قبل از انجام ماشینکاری بر روی فلز، از آنیل بودن فلز مطمئن شوید. از طرف دیگر این آلیاژ به سرعت سخت میشود؛ بنابراین باید از دور پایین دستگاه استفاده کنید و توجه داشته باشید که ابزار برش همواره با قطعه درگیر باشد. در حین ماشینکاری به این نکته هم توجه کنید که از یک عمق مشخص نباید عبور کرد؛ چون ممکن است به ناحیه سخت کاری شده آسیب وارد شود.

قیمت و خرید آلیاژ اینکونل 600

به دلیل نوسانات دلار و محدود بودن این نوع آلیاژ در بازار (امکان ثبت سفارش و تامین آن از اروپا توسط شرکت تجارت آلیاژ وجود دارد) برای اطلاع از قیمت آلیاژ اینکونل 600 و مشاوره با کارشناسان قبل از خرید، با شماره تماس‌های درج شده بر روی سایت تجارت آلیاژ تماس بگیرید.

به منظور ثبت سفارش و خرید این محصول از طریق شماره‌ تماس‌های درج شده و چت آنلاین می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید.

آلیاژ اینکونل 600

شما همواره میتوانید ۲۴ ساعته از طریق پشتبیانی آنلاین سایت و تا پایان ساعت اداری از طریق شماره های ذکر شده اطلاعات محصول خود را یه کارشناسان ما اعلام کنید.

شماره تماس:

021-67212

شرکت تجارت آلیاژ پیشرو

راهنمای خرید مشتریان

رویه سفارش و خرید از شرکت تجارت آلیاژ پیشرو بسیار آسان و در راستای ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز است. شما میتوانید با ارتباط با واحد فروش به یکی از روش های تماس تلفنی، تلگرام و چت آنلاین در سایت شرکت تجارت آلیاژ، اطلاعات اولیه خود شامل نام خانوادگی، نام شرکت، تلفن تماس و اطلاعات کالای درخواستی شامل نوع کالا، جنس (آلیاژ اینکونل 600)، ابعاد و مقدار مورد نیاز خود را به اطلاع همکاران ما در واحد فروش برسانید.

مشاوران شما در شرکت تجارت آلیاژ پیشرو با بررسی کاربرد کالا، اطلاعات فنی مورد نیاز، موجودی کالا در بازار و جایگزین های مناسب تر به لحاظ فنی و قیمتی، بهترین پیشنهاد را در قالب پیش فاکتور برای شما ارسال می نمایند. در این مرحله مذاکرات بازرگانی در راستای ارائه بهترین خدمات و کالا صورت می پذیرد و در صورت تایید پیش فاکتور نهایی و واریز پیش پرداخت توسط مشتریان گرامی، صورت خروج کالا از انبار تهیه و کالای در خواستی جهت حمل آماده بارگیری می شود.


محصولات مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.