استیل 254 SMO

استیل 254 SMO

استیل 254 SMO یک فولاد ضد زنگ آستنیتی است و در انواع میلگرد، لوله و ورق تولید می‌شود، این استیل به دلیل وجود عنصر مولیبدن، در برابر خوردگی های حفره ای و شکافی مقاومت خوبی از خود نشان میدهد. این آلیاژ در برابر مواد و محیط های هالیدی مقاومت می‌کند و میتوان از آن در مجاورت آب دریا نیز استفاده کرد.

سرفصل‌ها

معرفی استیل 254 SMO

این آلیاژ در برابر خوردگی یکنواخت مقاومت خوبی دارد. مقاومت استیل 254 SMO در برابر خوردگی نسبت به فولاد های ضد زنگ بالا تر است. همچنین این آلیاژ به دلیل داشتن نیتروژن، نسبت به فولاد های ضد زنگ از استحکام مکانیکی بهتری بهره می‌برد.

این آلیاژ در شرایط آنیل شده یک آلیاژ غیر مغناطیسی است اما بعد از کار سرد یا جوشکاری، خاصیت مغناطیسی پیدا می‌کند.

پادکست معرفی استیل 254 SMO

ویژگی و خصوصیت های مهم این آلیاژ

 • در برابر خوردگی یکنواخت مقاوم است.
 • مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی های حفره ای و شکافی دارد.
 • در برابر تنش مقاوم است.
 • به راحتی جوشکاری میشود و شکل دلخواه را می پذیرد(شکل پذیری بالایی دارد).

خواص مکانیکی آلیاژ 254 SMO

استحکام کششی: 650 الی 80 نیوتن بر میلی متر مربع

تنش حقیقی: در کمترین حالت 300 نیوتن بر میلی متر مربع

افزایش طول نسبی: در کمترین حالت 35 درصد

انرژی ضربه(در دمای 20 درجه سانتی گراد): در کمترین حالت 100 ژول بر سانتی متر مربع

سختی برینل: 260

مشخصات فیزیکی

چگالی(در دمای 20 درجه سانتی گراد): 8.0 کیلو گرم بر متر مربع

مدول الاستیسیته(در دمای 100 درجه سانتی گراد): 195 گیگا پاسکال

ضریب انبساط حرارتی(در دمای 300 درجه سانتی گراد): 16.5 میکرو بر درجه کلوین

ظرفیت گرمایی ویژه (در دمای 200 درجه سانتی گراد): 15 وات بر متر در کلوین

مقاومت ویژه الکتریکی(در دمای 200 درجه سلسیوس): 0.95 اهم در میلی متر مربع تقسیم بر متر

گرمای ویژه(در دمای 400 درجه سانتی گراد): 570 ژول بر کیلو گرم در کلوین

مقاومت در برابر خوردگی فولاد ضد زنگ 254 SMO

خوردگی یکنواخت

عناصر موجود در این آلیاژ باعث میشوند تا فلز در برابر خوردگی بسیار سر سخت و مقاوم شود. برای مثال در برابر اسید هایی که حاوی یون های هالیدی هستند(اسید کلریدریک، اسید هیدروفلوئوریک، اسید سولفوریک ، اسید فسفریک و اسید نیتریک )؛ این آلیاژ بهترین گزینه برای استفاده می باشد.

خوردگی بین بلوری

این آلیاژ از مقدار کمی کربن بهره می برد؛ این موضوع بدان معنا است که خطر رخ دادن پدیده رسوب کربوری کاهش می یابد. این عمل باعث میشود تا احتمال وقوع خوردگی بین بلوری در آلیاژ به صفر برسد. در نتیجه شما بدون هیچ گونه نگرانی درباره پدیدار شدن خوردگی بین بلوری، میتوانید آلیاژ را تحت جوشکاری قرار دهید.

ترک خوری خوردگی تنشی(SSC)

فولاد های معمولی در برابر ترک خوری خوردگی تنشی بسیار حساس هستند. اما با افزودن شدن نیکل و مولیبدن به آلیاژ، میتوان مقاومت فلز در برابر ترک خوری خوردگی تنشی را بسیار بهبود بخشید. همانطور که میدانید؛ آلیاژ 254 SMO از این عناصر(نیکل و مولیبدن) بهره میبرد و با تکیه بر این موضوع، میتوان گفت که این استیل در برابر ترک خوری خوردگی تنشی بسیار مقاوم است.

خوردگی شکافی و خوردگی حفره ای

همانطور که میدانید وجود نیتروژن، کروم و مولیبدن باعث میشوند تا آلیاژ در برابر خوردگی حفره ای و شکافی از مقاومت خوبی بهره مند شود.

ترکیبات شیمیایی استیل 254 SMO

کربن: 0.01 درصد

کروم: 20 درصد

نیکل: 18 درصد

مولیبدن: 6.1 درصد

دیگر عناصر: نیتروژن و مس

عملیات حرارتی

آنیل کردن این آلیاژ در دمای 1140 الی 1200 درجه سانتی گراد (به مدت 30 دقیقه) صورت میگیرد. بعد از آنیل کردن نیز باید فلز به سرعت(از طریق آب یا هوا) خنک شود.

سخت کاری فولاد ضد زنگ 254 SMO

آلیاژ 254 SMO توسط عملیات حرارتی سخت نمیشود و برای سخت کاری آن باید فلز را تحت سرد کاری قرار دهید.

شکل دهی سرد و گرم

شکل دهی گرم این آلیاژ باید در بازه دمایی 950 الی 1200 درجه سانتی گراد انجام شود. توجه داشته باشید که کل قطعه باید به صورت یکجا در معرض دمای بالا قرار بگیرد.

شما میتوانید استیل 254 SMO را تحت خمش، پرس و سایر عملیات قرار دهید. اما برای انجام و اجرای عملیات پیچیده سرد کاری، لازم است که فلز تحت آنیل کاری میانی قرار بگیرد (اگر فلز جوشکاری شده است این کار باید انجام شود).

ماشینکاری این آلیاژ به چه صورتی انجام میشود؟

ماشینکاری فولاد ضد زنگ 254 SMO نسبت به فولاد های آستنیتی بسیار سخت تر است. در واقع برای ماشینکاری این آلیاژ به نیروی برشی بیشتری نیاز داریم. اما اگر بخواهیم از طرف دیگر به این موضوع نگاهی بیندازیم؛ متوجه میشویم که این آلیاژ باعث سریع کند شدن(ساییده شدن) ابزار برش نیز میشوند.

جوشکاری

استیل 254 SMO به راحتی جوشکاری میشود و میتوان روش های معمولی جوشکاری را نیز برای این آلیاژ به کار برد. اما توجه داشته باشید که به دلیل ساختار پایداری که این آلیاژ دارد؛ ممکن است در حین جوشکاری با دماهای بالا، پدیده گرم شکنی رخ بدهد. بنابراین در حین جوشکاری از حرارت پایین استفاده کنید. در فرایند هایی که فلز به دمای ذوب خود میرسد؛ تغییراتی کوچکی در ساختار عناصر موجود اتفاق می افتد که خواص فلز را کلا دگرگون می کنند. برای مثال انجام جوشکاری بر روی این فلز بدون فیلر باعث میشود تا تغییرات جزئی در ترکیب عناصری همچون کروم، نیکل و خصوصا مولیبدن رخ دهد. این امر سبب میشود تا مقاومت فلز در برابر خوردگی حفره ای کاهش یابد. بنابراین از انجام جوشکاری(خصوصا جوشکاری های (TIG)GTA- و پلاسما) بدون فیلر خودداری کنید.

کاربرد استیل 254 SMO

استیل 254 SMO

فولاد ضد زنگ درجه 254 SMO در زمینه های زیر استفاده می شود:

 • جابجایی آب شور
 • ستون های تقطیر روغن بلند
 • اسکرابر گوگرد زدایی گازهای دودکش
 • اجزای مورد استفاده در تولید نفت
 • تجهیزات پردازش مواد غذایی
 • تجهیزات فرآیند در صنایع شیمیایی
 • تجهیزات سفید کننده در صنعت خمیر و کاغذ
 • تمیز کردن دودکش گاز
 • نمک زدایی
 • مبدل های حرارتی

قیمت و خرید استیل استیل 254 SMO

به دلیل نوسانات قیمت ارز و محدود بودن این نوع آلیاژ در بازار (امکان ثبت سفارش و تامین آن از اروپا توسط شرکت تجارت آلیاژ وجود دارد) برای اطلاع از قیمت استیل 254 SMO و مشاوره با کارشناسان قبل از خرید، با شماره تماس‌های درج شده بر روی سایت تجارت آلیاژ تماس بگیرید.

به منظور ثبت سفارش و خرید این محصول از طریق شماره‌ تماس‌های درج شده و چت آنلاین می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید.

شما همواره میتوانید ۲۴ ساعته از طریق پشتبیانی آنلاین سایت و تا پایان ساعت اداری از طریق شماره های ذکر شده اطلاعات محصول خود را یه کارشناسان ما اعلام کنید.

شماره تماس:

021-67212

شرکت تجارت آلیاژ پیشرو

راهنمای خرید مشتریان

رویه سفارش و خرید از شرکت تجارت آلیاژ پیشرو بسیار آسان و در راستای ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز می باشد. شما میتوانید با ارتباط با واحد فروش به یکی از روش های تماس تلفنی، تلگرام و چت آنلاین در سایت شرکت تجارت آلیاژ، اطلاعات اولیه خود شامل نام خانوادگی، نام شرکت، تلفن تماس و اطلاعات کالای درخواستی شامل نوع کالا، جنس(استیل 254 SMO)، ابعاد و مقدار مورد نیاز خود را به اطلاع همکاران ما در واحد فروش برسانید.

مشاوران شما در شرکت تجارت آلیاژ پیشرو با بررسی کاربرد کالا، اطلاعات فنی مورد نیاز، موجودی کالا در بازار و جایگزین های مناسب تر به لحاظ فنی و قیمتی، بهترین پیشنهاد را در قالب پیش فاکتور برای شما ارسال می نمایند. در این مرحله مذاکرات بازرگانی در راستای ارائه بهترین خدمات و کالا صورت می پذیرد و در صورت تایید پیش فاکتور نهایی و واریز پیش پرداخت توسط مشتریان گرامی، صورت خروج کالا از انبار تهیه و کالای در خواستی جهت حمل آماده بارگیری می شود.


محصولات مشابه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.