لوله استیل 321 یک آلیاژ نیکل کروم 18/8 آستنیتی استاندارد با افزودن تیتانیوم است که آن را به یک انتخاب عالی در محیط‌های با دمای بالا تبدیل می‌کند. تیتانیوم مواد را تثبیت می کند و حساسیت آن را به اثرات خوردگی بین دانه ای از بین می برد. این آلیاژ در برابر اکسیداسیون تا دمای °F 1500 (°C 816) مقاومت می‌کند و دارای خواص خزش و گسیختگی فشار بالاتری نسبت به آلیاژهای 304 و L304 است. همچنین دارای چقرمگی خوب در دمای پایین است.

سر فصل‌ها

معرفی لوله استیل 321

لوله استیل 321

لوله زنگ نزن 321 یا  لوله استنلس استیل 321 از خانواده لوله های استنلس استیل بوده که فولاد آن در استاندارد DIN آلمان با نام فولاد 1.4541 شناخته می شود. استنلس استیل 321 با نام فولاد نگیر 321 نیز شناخته می‌شود که این نام به علت دارا بودن ساختار آستنیتی بوده و به این معناست که استیل 321 دارای خواص غیر مغناطیسی می باشد. دمای فورجینگ یا همان دمای آهنگری فولاد زنگ نزن 321 در حدود 900 الی 1200 درجه سانتیگراد بوده و این فولاد به این دلیل که تحت عملیات آنیل قرار نمی گیرد، فاقد دمای آنیل کاری می باشد. آلیاژ 321 را نمی‌توان با عملیات حرارتی سخت کرد و فقط با سرد کاری می‌توان این کار را انجام داد. می‌توان آن را به راحتی با روش‌های استاندارد ساخت کارخانه جوش داد و فرآوری کرد. فولاد زنگ نزن 321 در ساخت دستگاه ها و وسایل مورد استفاده در صنایع غذایی و شیمیایی کاربرد دارد.

آلیاژ H321 (UNS S32109) نسخه کربن بالاتر (10/0–04/0) آلیاژ است. برای افزایش مقاومت در برابر خزش و برای استحکام بالاتر در دماهای بالاتر از °F 1000 (°C 537) ساخته شده است. در بیشتر موارد، محتوای کربن صفحه اجازه صدور گواهینامه دوگانه را می‌دهد.

مقاومت در برابر خوردگی

آلیاژ 321 از نظر مقاومت در برابر خوردگی قابل قیاس با استیل 304 است. همچنین در محدوده بارش کاربید کروم °F 1800-1500 (°C 816-427) که در آن آلیاژهای ناپایدار مانند 304 در معرض خوردگی بین دانه ای قرار دارند، استفاده می‌شود.

آلیاژ 321 در اسید فسفریک خالص در دماهای پایین تر، تا 10% محلولهای رقیق شده در دماهای بالا و در اکثر اسیدهای آلی رقیق شده در دماهای متوسط  کاربرد دارد. همچنین در برابر خوردگی تنش پلی تییونیک اسید در سرویس هیدروکربنی مقاومت خوبی از خود نشان میدهد. از این آلیاژ می‌توان در محلولهای سوز آور بدون کلرید یا فلوراید در دماهای متوسط استفاده نمود. گفتنی است در سرویس اسید سولفوریک یا در محلولهای کلرید، حتی با غلظت کم نیز عملکرد خوبی ندارد.

شکل دهی گرمایشی

دمای کاری °F 2300-2100 (°C 1260-1149) برای آهنگری، برهم زدن و سایر فرآیندهای گرم کاری توصیه می‌شود. این آلیاژ را نباید در دمای کمتر از °F 1700 (°C 927) گرم کرد. مواد باید پس از کار با آب سرمایش شوند یا به طور کامل تابکاری شوند تا دوباره به حداکثر مقاومت در برابر خوردگی برسند.

شکل دهی سرمایشی

آلیاژ کاملاً انعطاف پذیر است و به راحتی تشکیل می‌شود.

جوشکاری

توسط اکثر فرآیندهای استاندارد جوشکاری انجام می‌شود و عملیات حرارتی پس از جوشکاری ضروری نیست.

جدول آنالیز استیل 321

در جدول زیر می بینیم که بیشترین عناصر به کار رفته در لوله آلیاژی 321 کروم و نیکل و کمترین آن، کربن می باشد.

ترکیبات شیمیایی لوله استیل 321
برای محاسبه وزن تقریبی استیل 321 می توانید از محاسبه گر وزن فولادها استفاده کنید.

کاربرد لوله زنگ نزن 321

کاربرد لوله زنگ نزن 321

از کاربرد های این لوله میتوان به رینگ های کلکتور هواپیما، پوشش بویلرها، اتاقک گرمکن، لوله ها یهوای کاربراتور، مانی فولدهای دود، اتصالات انبساطی، دیواره بین موتور و اتاق حرارت گیر، کولینگ های انعطاف پذیر، قطعات کوره، لوله غلاف، المنت گرمکن، پیچ و مهره قفلی های دما بالا اشاره کرد. همچنین این لوله در صنایع زیر نیز کاربردد دارد:

  • صنایع فرآوری گاز
  • صنایع پتروشیمی
  • صنایع تولید برق
  • صنایع تبدیلی مواد غذایی
  • صنایع شیمیایی
  • صنایع نفت و گاز
  • صنایع کود
  • صنایع قند

قیمت و خرید لوله 321

برای خرید “لوله استیل 321″ و ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید. به علت نوسانات بازار برای اطلاع از قیمت لوله 321 با شماره های درج شده تماس بگیرید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

برای مشاهده قیمت های مربوط به تمامی محصولات استیل می توانید از صفحه مربوط به قیمت استیل  دیدن فرمایید.

قیمت لوله استیل

021-66603335

تجارت آلیاژ


راهنمای خرید مشتریان

رویه خرید از شرکت تجارت آلیاژ پیشرو بسیار آسان و در راستای ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز می باشد. شما میتوانید با ارتباط با واحد فروش به یکی از روش های تماس تلفنی، تلگرام و چت آنلاین در سایت شرکت تجارت آلیاژ، اطلاعات اولیه خود شامل نام خانوادگی، نام شرکت، تلفن تماس و اطلاعات کالای درخواستی شامل نوع کالا(لوله)، جنس(استیل 321)، ابعاد و مقدار مورد نیاز خود را به اطلاع همکاران ما در واحد فروش برسانید.

مشاوران شما در شرکت تجارت آلیاژ پیشرو با بررسی کاربرد کالا، اطلاعات فنی مورد نیاز، موجودی کالا در بازار و جایگزین های مناسب تر به لحاظ فنی و قیمتی، بهترین پیشنهاد را در قالب پیش فاکتور برای شما ارسال می نمایند. در این مرحله مذاکرات بازرگانی در راستای ارائه بهترین خدمات و کالا صورت می پذیرد و در صورت تایید پیش فاکتور نهایی و واریز پیش پرداخت توسط مشتریان گرامی، صورت خروج کالا از انبار تهیه و کالای در خواستی جهت حمل آماده بارگیری می شود.