ورق استیل 316 بعد از ورق استیل 304 بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد و دومین استیل رایج از خانواده فولادهای ضد زنگ به حساب می‌آید. این ورق دارای 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است. ورق ضد زنگ 316 و 304 از نظر خواص مکانیکی، فیزیکی و مواد تشکیل دهنده مشابه یکدیگرند اما وجود 2 تا 3 درصد عنصر مولیبدن در فولاد ضد زنگ 316 سبب اصلی‌ترین تفاوت میان آن‌ها است. این عنصر باعث بهبود استحکام و خواص مکانیکی در دمای بالا شده و 316 در مقایسه با استیل 304 مقاومت به خوردگی بیشتری دارد.

سر فصل‌ها

مشخصات ورق استیل 316

گرید 316 به دلیل مقاومت در برابر هیدروکلریک اسید، سولفوریک اسید، تارتاریک اسید، استیک اسید، فرمیک اسید، کلرید های سولفات، آلکالین و محیط های کلریدی با نام استیل ضد اسید نیز شناخته می‌شود. لازم به ذکر است وزن و ابعاد ورق استیل 316 در قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

ورق استیل 316

ورق زنگ نزن 316 از دسته ورق‌های آلیاژی استنلس استیل یا همان ضد زنگ می‌باشد که در استاندارد DIN آلمان با نام فولاد 1.4401 شناخته می‌شود و با مشخصه‌ ی X5CrNiMo17-12-2 نیز شهرت دارد. این ورق به دلیل نداشتن خواص مغناطیسی با نام ورق استیل نگیر 316 نیز خوانده می‌شود که علت این نام گذاری بخاطر جذب نشدن آن توسط آهنربا است. ورق‌های استیل نگیر در صنعت کاربردی‌تر و از قیمت بالاتری برخوردارند. سری 300 از این استیل‌ها نگیر و سری 400 استیل ها بگیر هستند که از آهنربا برای تشخیص بگیر و نگیر بودن ورق‌های استیل استفاده می‌شود.

ورق استیل 316L، یک آلیاژ اصلاح شده با درصد کمتری کربن است که در جوشکاری برای به حداقل رساندن ته نشینی کاربیدهای مضر کاربرد دارد. آلیاژهای 316 و 316L در برابر حفره‌ای شدن و اکثر مواد شیمیایی که در صنایع عکاسی، کاغذ و نساجی استفاده می‌شوند مقاومت دارند.

استیل 316 در استانداردها به گرید دریایی نیز معروف است و در محیط های حاوی نمک بالا مانند مناطق ساحلی کاربرد دارد اما در آب‌های گرم دریایی ورق استیل 316 به دلیل ایجاد لایه خوردگی به رنگ قهوه ای در سطح آن نباید استفاده شود. کاربردهای فولاد استنلس استیل 316 در ساخت قطعات و دستگاه های مورد استفاده در صنایع نساجی، صنایع نفت و پالایشگاه ها است. استنلس استیل 316 استیلی ضد اسید است که مقاومت به خوردگی و خواص مکانیکی بهتری نسبت به استنلس استیل 304 دارد.

خواص مکانیکی گرید 316

– سختی راکول: 79 HRA

– سختی برینل: 146 HB

– سختی ویکرز: 152 HV

– مدول الاستیسیته : 164 گیگاپاسکال

جوشکاری

ورق استیل 316 قابلیت جوشکاری بسیار خوبی دارد اما بعد از جوشکاری برای به حداکثر رساندن مقاومت، جوشکاری باید مجدد انجام شود. ولی ورق استیل 316L نیاز به جوشکاری دوباره ندارد. همچنین به دلیل بالا بودن نیکل در این فلز برای جلوگیری از ترک گرم و تشکیل فاز فریت باید سرعت قوس جوش کم باشد. ناگفته نماد که قابلیت جوشکاری ورق 316 کمتر از استیل 304 است.

مقاومت در برابر حرارت

ورق زنگ نزن 316 می‌تواند به صورت یکنواخت، حرارتی تا حدود 925 درجه سانتی گراد و به صورت متناوب و بدون اکسید شدن گرمای حدود 870 درجه سانتی گراد را تحمل کند. اگر مقاومت در برابر خوردگی آب برای شما اهمیت دارد، استفاده مداوم از ورق استیل 316 در محدوده دمایی 425-860 درجه سانتیگراد توصیه نمی‌گردد. همچنین گرید 316L در برابر رسوب کاربید مقاومت بیشتری دارد و در دماهای بالاتر استفاده می‌شود.

کاربرد ورق استیل 316

این ورق کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد که تعدادی از آن‌ها در این مقاله ذکر شده است:

کاربرد ورق استیل 316

  • مبدل های حرارتی
  • تجهیزات آماده سازی مواد غذایی به ویژه در محیط های کلرایدی
  • پنل معماری ساحلی
  • ساخت نرده‌ها
  • صفحه های بافته شده یا جوش داده شده برای معادن و فیلتراسیون آب
  • نیمکت و تجهیزات آزمایشگاهی
  • اتصالات قایق
  • ظروف شیمیایی، از جمله در حمل و نقل
  • اتصال دهنده ها

فرمول محاسبه وزن ورق استیل

برای به دست آوردن وزن ورق استنلس استیل 316 باید طول، عرض و ضخامت ورق مورد نظر خود را در چگالی آهن که معادل 7.85 است ضرب کنید.

وزن ورق استیل=چگالی آهن×ضخامت×عرض×طول

جدول آنالیز ورق استنلس استیل 316

همانگونه که در جدول زیر مشاهده می‌کنیم استیل 316 از عناصری همچون کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر، گوگرد، کروم، مولیبدن و نیکل تشکیل شده است که در این میان عناصر کروم و نیکل با متوسط %17.5 و %12 دارای بیشترین مقادیر و گوگرد با %0.015 دارای کمترین مقدار در این آلیاژ می باشد.

ترکیبات شیمیایی ورق استیل 316
برای محاسبه وزن تقریبی ورق استیل 316 می توانید از محاسبه گر وزن فولادها استفاده کنید.

قیمت و خرید  ورق استیل 316

با توجه به نوسانات موجود در بازار برای اطلاع از قیمت روز ورق 316 قبل از خرید و هنگام ثبت سفارش با همکاران ما در شرکت تجارت آلیاژ پیشرو در تماس باشید. برای مشاهده و مقایسه قیمت انواع ورق های استنلس استیل به ویژه ورق زنگ نزن 316 می توانید به صفحه مربوط به قیمت استیل مراجعه فرمایید. برای خرید “ورق استیل نگیر 316” و ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

قیمت ورق استیل

خرید ورق استیل 316021-66603335

تجارت آلیاژ


راهنمای خرید مشتریان

رویه خرید محصولات شرکت تجارت آلیاژ پیشرو بسیار آسان بوده و شرکت سعی در ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز دارد. شما میتوانید با ارتباط با واحد فروش از طریق روش‌های در نظر گرفته شده، اطلاعاتی همچون نام خانوادگی، نام شرکت، تلفن تماس و اطلاعات کالای درخواستی شامل نوع کالا (ورق)، جنس (استیل 316)، ابعاد و مقدار مورد نیاز خود را به اطلاع همکاران ما در واحد فروش برسانید.

حمل و نقل ورق استیل 316 به سراسر کشور

در شرکت تجارت آلیاژ پیشرو مشاوران با بررسی کاربرد کالا، اطلاعات فنی مورد نیاز، موجودی کالا در بازار و جایگزین های مناسب تر به لحاظ فنی و قیمتی، بهترین پیشنهاد را در قالب پیش فاکتور برای شما ارسال می‌نمایند. در این مرحله مذاکرات بازرگانی در راستای ارائه بهترین خدمات و کالا صورت می پذیرد و در صورت تایید پیش فاکتور نهایی و واریز پیش پرداخت توسط مشتریان گرامی، صورت خروج کالا از انبار تهیه و کالای در خواستی جهت حمل آماده بارگیری می‌شود.