ورق ST37

ورق آهنی یا ورق St37 چیست؟

ورق st37 از دسته ورق‌های آلیاژی ساختمانی و ضدسایش است که از ورق‌های پرکاربرد در صنعت می‌باشد. این ورق به دلیل استحکام بالایی که دارد در مصارف کشتی سازی و ساخت پل نیز به کار می‌رود. فولاد st37 که با استفاده از تکنولوژی نورد گرم تولید می‌شود طی مراحلی با دمای بالا گداخته شده و به رنگ مات درمی‌آید و به دلیل رنگ تیره آن، در بازار ایران آن را ورق سیاه نیز می‌نامند. این ورق به دلیل عناصر کم نزدیک‌ترین فولاد به آهن است که آن را ورق آهنی می‌نامند. آهن به خودی خود نرم و بدون خواص است اما با اضافه کردن کمی کربن و دیگر آلیاژها دارای خواص مناسبی می‌شود که می‌توان در صنایع متفاوتی نظیر ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار داد.

آهن هیچ آلیاژی را در خود جای نداده است و همین امر موجب کارایی آن کاهش یابد و محصولات آلیاژی جایگزین آن شود؛ St37 در مقطع میلگرد، ورق و تسمه تولید می شود که جایگزین مناسبی برای آهن است. از آنجایی که این فولاد نزدیک ترین فولاد به آهن است برخی حتی آن را آهن St37 نام گذاری می کنند.

استحکام کششی

عددی که بعد از واژه St قرار میگیرد نمایانگر استحکام کششی فولاد است. پس فولاد St52 نسبت به فولاد St37 یا St44 استحکام کششی بیشتری دارد. این نکته نیز حائز اهمیت است که عدد بعد از St کیفیت آن را نیز نمایش می‌دهد. ورق آهنی یا st37 در کارخانه‌های زیادی به تولید می‌رسد که به فولاد اسفراین، فولاد مبارکه اصفهان و تولیدی‌های تهران می‌توان اشاره کرد. این محصول یکی از محصولات پرفروش و محبوب در بازار آهن آلات ایران است.

نزدیک‌ترین فولاد به St37، فولاد St52 است. از ورق سیاه یا آهنی در مقاطع نبشی، ناودانی و پروفیل هم در بازار یافت می‌شود. فولاد St37 با چند کیفیت تولید می‌شود.

  • درجه یک یا st37-1 جهت امور معمولی استفاده می‌شود.
  • کیفیت درجه دو یا st37-2 حهت فعالیت‌های مهم استفاده می‌شود.
  • درجه سه یا st37-3 فولادی با خواص و جوشکاری بالا

 

انواع ورق آهن یا ورق st37

آهن به خودی خود ضعیف و خام است و همین امر موجب شکل‌گیری فولادها شده است. به دلیل ضعف‌های زیاد با اضافه کردن آلیاژهای متفاوت آن را برای صنایع متفاوتی تولید کردند. این نوع فولاد با کمترین میزان آلیاژ و نزدیک‌ترین محصول به فولاد در بسیاری از موارد جایگزین آهن خام شده است اما این ورق سیاه یا ورق آهن دارای انواع مختلفی است.

  1. ورق آهن ساده
  2. ورق آهن آجدار
  3. ورق آهن پانچ
  4. ورق آهن قلع اندود
  5. ورق آهن گرم و سرد
  6. ورق آهن گالوانیزه

ورق سیاه چیست؟

این ورق سیاه یا ورق آهنی همان فولاد St37 است که مواد اولیه آن در دمای بالا ذوب و ورقی با ظاهر سیاه و مات تولید می‌شود. ورق سیاه یا St37 را گاهاً ورق نورد گرم نیز می‌شناسند که علت این نام‌گذاری به دلیل نوع تولید آن است. فولادهای دیگری همچون St53 و ck45 نیز با روش نوردگرم تولید می‌شوند. به طور کلی این فولاد در مقطع ورق با اسامی متفاوتی شناخته می‌شود که طبیعتاً نام St37 شناخته شده‌تر و علمی‌تر آن است.

ورق St37-2

ورق ST37-2 نسبت به اس تی 37 دارای کربن بیشتر است و در آن را با نام St44 نیز می‌شناسند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با پشتیبانی آنلاین ما در سایت ارتباط برقرار کنید

 

جدول ترکیبات ورق St37

از جدول ترکیبات شیمیایی فولاد st37 که در زیر آمده است، در می‌یابیم که در این فولاد عنصر منگنز با میزان %1.2 دارای بیشترین سهم و عنصر گوگرد با میزان %0.02 دارای کمترین سهم در ترکیب عناصر این فولاد می‌باشد.

جدول مشخصات فولاد St37

C%Si%Mn%P%
0.160.35min 0.3 – max 1.20.025
S%Cr%Cu%
0.020.30.3

سیلیسیم موجود در فولاد St37 موجب افزایش سختی و استحکام آن می‌شود. منگنز نیز یکی از عناصر مورد استفاده در این فولاد است که نسبت به سایر عناصر درصد بیشتری مورد استفاده قرار گرفته و تاثیرات مطلوبی نظیر افزایش قابلیت جوشکاری دارد. کروم موجود در فولاد St37 مقاومت به خوردگی را نسبت به آهن و St52 افزایش می‌دهد.

سختی ورق St37 معادل 120 برینل است که همین عامل سبب شده استفاده از این فولاد در صنایع سنگین، با محدودیت مواجه شود.

جدول سایزهای ورق آهن

 

تولید کنندهعرض ورق/متر
ورق کاویان1/5
فولاد مبارکه1/5
ورق اکسین2
ورق هفت الماس1 – 1/5
ورق گیلان1/2 – 1/25
ورق خرم آباد1/2 – 1/25

 

برای محاسبه وزن تقریبی ورق St37 می‌توانید از محاسبه‌گر وزن فولادها استفاده کنید.

دانلود اطلاعات فولاد st37


مقایسه ورق St37

ورق st37 و st52 از چند وجه با یکدیگر تفاوت دارند:

تفاوت ورق St52 و St37

این دو فولاد از کم آلیاژترین فولادها هستند که به دلیل نزدیکی بهم و همچنین نزدیکی به آهن کاربردهای مشابهی دارند و به موجب آن با یکدیگر مقایسه می‌شوند. اولین تفاوت این دو فولاد در کروم و مس موجود در St37 است که در St52 موجود نیست و سایر عناصر این دو نزدیک بهم است. این محصول را در بین بازاری‌ها با نام ورق آهنی شناخته می‌شود که به دلیل عناصر کم موجود در آن است.

 

کاربرد ورق آهنی

ورق st37 به دلیل داشتن میزان کربن پایین، از استحکام و خاصیت جوش پذیری بالایی برخوردار بوده و به همین علت است که در صنایع ساختمان و راهسازی و ساخت پل‌ها و همچنین صنایع دریایی و کشتی سازی کاربرد فراوان دارد. از فولاد st37 در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود.

ورق سیکا 45

قیمت روز ورق St37

به علت نوسانات بازار برای اطلاع از قیمت ورق St37 در تهران با شماره‌های درج شده تماس بگیرید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

برای مشاهده قیمت‌های مربوط به تمامی فولادها می‌توانید از صفحه مربوط به قیمت روز فولادها دیدن فرمایید.

خرید ورق St37

قبل از هرگونه خرید و ثبت سفارش “فولاد St37” شما می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا از میزان قیمت و موجودی فولاد مورد نظر خود اطلاعات کامل را دریافت کنید.

امکان ثبت سفارش آنلاین نیز وجود دارد. چنانچه با این روش مایل به ثبت سفارش هستید نوع متریال، مقاطع، شماره تماس و مقدار مورد نظر خود را برای پشتیبانی ما ارسال کنید تا بخش فروش با شما تماس بگیرند.

راهنمای خرید ورق St37 در پایان متن ذکر شده است و همواره می‌توانید ۲۴ ساعته از طریق پشتیبانی آنلاین سایت و تا پایان ساعت اداری از طریق شماره‌های ذکر شده اطلاعات محصول خود را به کارشناسان ما اعلام کنید.

شماره تماس واحد فروش:

021-67212

مجموعه تجارت آلیاژ پیشرو

 

سؤالات متداول

جوش پذیری فولاد St37 بالاتر است یا St52؟

ورق آهنی یا ورق St37 نسبت به St52 جوش پذیری بالاتری دارد.

 


راهنمای خرید مشتریان

رویه سفارش و خرید از شرکت تجارت آلیاژ پیشرو بسیار آسان و در راستای ارائه بهترین خدمات به مشتریان عزیز می‌باشد. شما می‌توانید با ارتباط با واحد فروش به یکی از روش‌های تماس تلفنی، تلگرام و چت آنلاین در سایت شرکت تجارت آلیاژ، اطلاعات اولیه خود شامل نام خانوادگی، نام شرکت، تلفن تماس و اطلاعات کالای درخواستی شامل نوع کالا (ورق)، جنس (ورق st37)، ابعاد و مقدار مورد نیاز خود را به اطلاع همکاران ما در واحد فروش برسانید.

مشاوران شما در شرکت تجارت آلیاژ پیشرو با بررسی کاربرد کالا، اطلاعات فنی مورد نیاز، موجودی کالا در بازار و جایگزین‌های مناسب‌تر به لحاظ فنی و قیمتی، بهترین پیشنهاد را در قالب پیش فاکتور برای شما ارسال می‌نمایند. در این مرحله مذاکرات بازرگانی در راستای ارائه بهترین خدمات و کالا صورت می‌پذیرد و در صورت تأیید پیش فاکتور نهایی و واریز پیش پرداخت توسط مشتریان گرامی، صورت خروج کالا از انبار تهیه و کالای درخواستی جهت حمل آماده بارگیری می‌شود.


محصولات مشابه

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.